Silná konzumace alkoholu zvyšuje riziko zánětu mozku, tvrdí studie
Náš nervový systém pravidelně spolupracuje s imunitním systémem, aby naše tělo mohlo bojovat proti infekcím způsobeným patogenními mikroorganismy a aby nervový systém mohl regulovat imunitní funkce, píše web Interesting Engineering.
Tyto neuroimunitní interakce nejenže regulují fungování našeho mozku, emocí a nálady, ale hrají také roli při několika neuropsychiatrických onemocněních, včetně poruchy způsobené užíváním alkoholu (AUD).
Porucha způsobená užíváním alkoholu je zjednodušeně řečeno zneužívání alkoholu, a to do té míry, že dotyčný nepřestane pít, ani když mu to způsobuje problémy. Osoba se často dostává do negativního emočního stavu. Může také vést k alkoholismu.
Tým vědců objevil novou souvislost mezi tím, jak může nadměrné pití alkoholu způsobit zánět v kritických oblastech mozku, což by potenciálně mohlo ovlivnit rozhodování a impulzivitu.
Vědci porovnávali myši závislé na alkoholu s jinou skupinou myší, které pily alkohol mírně nebo vůbec. Zjistili, že signální molekuly imunitního systému, které nás chrání před nemocemi a regulují zánětlivou reakci v těle, jsou v mozku myší se závislostí na alkoholu přítomny ve vyšších hladinách. Signální molekula, o které zde hovoří, se nazývá interleukin 1β (IL-1β).

Ve skupině myší, které byly alkoholu vystaveny mírně nebo vůbec, signály IL-1β plnily svou úlohu správně a aktivovaly protizánětlivou signální dráhu.
U myší závislých na alkoholu však dráha IL-1β reagovala opačně. V jejich mozku se projevily prozánětlivé signály, které pravděpodobně přispěly ke změnám v mozkové činnosti, například ke stále riskantnějšímu rozhodování a impulzivitě, které vedou k dalším cyklům pití alkoholu při přechodu jedince do stavu závislosti.
Je to začarovaný kruh mezi změnami v mozku a změnami v chování.
Tento výzkum provedený výzkumným ústavem Scripps Research Institute byl publikován v odborném časopise Brain, Behavior, and Immunity.
Zdroj: redakce; Brain, Behavior, and Immunity.; Interesting Engineering