V Antarktidě byl zaznamenán chmurný rekord. Mizí led, je historicky na nejnižší úrovni

Rozsah mořského ledu v polárních oblastech hraje zásadní roli v globálním klimatu. Mezitím byla v Antarktidě zaznamenána nejnižší maximální úroveň v historii.

Podle zprávy NASA a Národního střediska pro údaje o sněhu a ledu (NSIDC) dosáhl 10. září antarktický mořský led historicky nejnižší maximální úrovně.

Rekordně nízký rozsah antarktického mořského ledu

Mořský led kolem Antarktidy dosáhl 10. září rozlohy16,96 milionu kilometrů čtverečních. To je o 1,03 milionu kilometrů čtverečních méně než rekord z roku 1986.

Podle vědců je to tragická situace nejen pro antarktický ekosystém, ale i pro celou Zemi. Rozloha mořského ledu v polárních oblastech je nesmírně důležitá pro teplotu systému globálního oceánu. Podíl ledové pokrývky by měl činit alespoň 15 % a letos to možná nepřipadá v úvahu.

Rozsah mořského ledu v Arktidě

Problém pozorovaný v Antarktidě skutečně nebude kompenzován Arktidou. Na severu končí léto v září a mořský led dosahuje svého minimálního rozsahu. Letos se jeho plocha zmenšila na 4,23 milionu kilometrů čtverečních. To není příliš špatné, ale rozhodně pod průměrem, který činí 6,22 milionu kilometrů čtverečních.

Fenomén zpětné vazby mezi ledem a ledovcem

Úbytek mořského ledu na obou pólech by přitom mohl být začátkem pekla na Zemi. Způsobuje totiž jev známý jako „zpětná vazba led-led“. Připomíná situaci, kdy lednička začne fungovat jako trouba.

Problémem se stává množství sluneční energie. Přestože ji Slunce již nedodává, Země jí absorbuje stále více. Místa zbavená mořského ledu se stávají vodní plochou, která neodráží sluneční záření, ale pohlcuje asi 90 % jeho energie. Oceány se stále rychleji oteplují a v kritickém bodě bude jejich teplota příliš vysoká na to, aby mohl na Zemi existovat mořský led.

Zdroj: redakce, nasa.gov