Vědci se snaží vštípit umělé inteligenci intuici k nalezení nových léků

Spojený tým biomedicínských výzkumníků z institutů Novartis pro biomedicínský výzkum a Microsoft Research AI4Science dosáhl pokroku ve výuce systémů umělé inteligence, jak hledat nové léky. Ve své studii skupina využila zpětnou vazbu od chemiků z oboru, aby poskytla intuitivní pokyny pro model umělé inteligence.

Hledání nových léků je notoricky známý obtížný a pracný úkol. Proces hledání nových léčebných postupů obvykle zahrnuje odborníky z různých oborů, kteří pracují na různých částech problému. Například lékaři a další výzkumní pracovníci v oblasti medicíny musí nejprve odhalit kořeny dané nemoci, aby našli její příčinu. Chemici nebo jiní lékařští výzkumníci pak musí najít chemickou látku, která by mohla problém zvrátit nebo mu zabránit.

Obě části procesu vyžadují čas a úsilí. V tomto novém projektu se výzkumný tým snažil zjistit, zda by aplikace umělé inteligence mohly usnadnit druhou část, uvádí Phys.

Jedním ze způsobů, jak se hledají nové léky, je intuice – intuitivní pocit chemika, že určité chemické látky by mohly být užitečné při léčbě určitých onemocnění. Tuto intuici je obtížné zakódovat. To by se nyní s příchodem aplikací umělé inteligence mohlo změnit.

Aby mohli výzkumníci aplikovat umělou inteligenci na problém vývoje léků, požádali o zpětnou vazbu 45 chemiků, jejichž úkolem je hledat nové léčivé látky. Každý z nich byl požádán, aby vybral ze seznamu 220 chemických dvojic, o kterých si myslí, že mají dobrou šanci stát se užitečným lékem, a to pouze na základě intuice získané dlouholetou praxí v oboru.

Tato zpětná vazba byla poté předána systému umělé inteligence, který na základě získaných poznatků seřadil chemické dvojice – reagoval tak, že každé dvojici přidělil skóre na základě odhadu pravděpodobnosti, že se z ní stane užitečné léčivo. Výzkumný tým pak poslal dvojice chemických látek s nejvyšším počtem bodů systému založenému na umělé inteligenci, který navrhuje molekuly na základě zadaných chemických látek – některé výsledky tohoto systému výzkumníci označili za slibné.

Výzkumný tým poté otestoval svůj systém na lécích, které jsou již na trhu, a zjistil něco, co popisuje jako „signál“, který se lze naučit z údajů založených na intuici chemiků – zjištění, které je přesvědčilo, že další výzkum je opodstatněný.

zdroj: Phys