Vědci objevili vodu na asteroidech. Objev vyvrací teorii, že veškerá voda na asteroidech se v důsledku blízkosti ke Slunci vypaří

Vědecký svět stojí na prahu průlomového objevu, který může změnit naše chápání vesmíru a potenciálně naznačit cesty k hledání mimozemského života. Nedávná zjištění vědců ze Southwest Research Institute (SwRI) odhalila přítomnost vody na povrchu asteroidů, což bylo do této chvíle považováno za nemožné. Tento objev nejen rozšiřuje naše poznání o složení asteroidů, ale také nabízí nové možnosti pro studium rozložení vody ve Sluneční soustavě a mimo ni.

Asteroidy Iris a Massalia, obíhající kolem Slunce v pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem, se staly předmětem tohoto významného objevu. Pomocí dat získaných ze Stratosferické observatoře pro infračervenou astronomii (SOFIA), vědci identifikovali signatury molekul vody na jejich povrchu. Tyto zjištěné spektrální čáry vody na asteroidu se shodují s charakteristikami vody nalezené na Měsíci, což podtrhuje univerzálnost a rozšíření vody v našem vesmírném okolí, píše portál Universe Today.

Objevená voda je vázaná na minerály a absorbovaná silikáty, což naznačuje, že voda může v kosmickém prostředí přetrvávat déle, než se původně předpokládalo. Tento objev vyvrací dříve uznávanou teorii, že veškerá voda na asteroidech se v důsledku blízkosti ke Slunci a jeho tepla vypaří.

Další výzkumy jsou nyní plánovány s využitím vesmírného dalekohledu Jamese Webba, který nabízí lepší optické schopnosti a umožní detailnější studium rozložení vody ve Sluneční soustavě. Tento důkladnější pohled by mohl prohloubit naše porozumění procesům formování planet a přenosu vody a dalších prvků ve vesmíru, což má klíčový význam pro hledání života mimo Zemi.

Zdroj: Universe Today