Sonda Clipper má pomoci hledat život ve vesmíru. Navštíví Jupiterův měsíc a setrvá tam několik let

NASA představila nového pomocníka, který má pomoci při hledání života. Je jím sonda „Clipper“, která by měla být vypuštěna k Jupiterově měsíci Europa v říjnu tohoto roku, jak píše portál Science.

Sonda by měla pátrat na Jupiterově Europě po možných známkách života. Náklady na tuto sondu jsou téměř 5 miliard dolarů, tedy více než 100 miliard korun. Cesta na Jupiter pro sondu znamená cestovat více než 5 let. Po přistání sonda „Clipper“ zahájí průzkum. Celkem má mise trvat až do roku 2034.

Europa, nejbližší nebeské těleso může skrývat život

Na nejbližším zemském tělesu Europě se předpokládá život. Ovšem neočekává se od sondy, že by objevila mimozemský život. Ale má především zkoumat, zda na Jupiterově měsíci existují dobré podmínky pro život.

Sonda je v současnosti umístěna v Kalifornské Pasadeně v laboratoři NASA. Sonda je udržována v naprosté sterilitě. Kdo jen vkročí k sondě, musí mít oblečen hermeticky uzavřený ochranný oděv. Je to bezpečnostní pravidlo, které má zabránit kontaminaci sondy pozemskými mikroby, které by mohla přenést na Jupiterův měsíc.

Sonda je vybavena radarem a také dokáže proniknout vrstvami ledu. Radar v sondě má poskytnout údaje o tloušce ledu a místech, kde se nachází vod. NASA považuje za velkou výzvu zásobování energie. Po startu by měly generovat solární panely sondy asi 23 000 wattů. Ovšem v blízkosti Jupiteru klesne výkon na 700 wattů, a to stačí pouze na napájení několika žárovek či malých spotřebičů.

Zdroj: Science