Váš televizor bude „nelegální“. EU se rozhodla. O co přesně jde?

Nařízení Komise EU 2019/2021 ze dne 1. října 2019 o stanovení požadavků na ekodesign elektronických displejů zůstalo nezměněno, což povede k vyřazení značného počtu televizorů z trhu, jak uvádí server Inside Hook.

Čistka vyvolaná nařízením Evropské komise se dotkne značné části levných modelů s rozlišením 3840×2160 pixelů (4K) a také lepších verzí s obnovovací frekvencí 120 Hz, které jsou oblíbené u hráčů konzolí, protože Xbox řady X a PlayStation 5 toto rozlišení 120 Hz zvládají.

Ještě horší je to s televizory s rozlišením 7680×4320 pixelů (8K), které by mohly být z trhu zcela vyřazeny. Určitou předzvěstí toho, co se stane, je nová energetická třída A-G, protože právě modely s označením G budou staženy z prodeje.

Označení G je udělováno zařízením, která mají ve výchozím provozním režimu index energetické účinnosti (EEI) vyšší než 0,90. Je třeba zdůraznit, že od roku 2021 je tento poměr u televizorů s rozlišením 4K maximálně 1,10, ale modely s rozlišením 8K jsou z něj vyloučeny.

Portál Flatpanels HD uvádí, že Evropská komise neplánuje revizi nařízení, takže vzhledem k údajům o účinnosti a současným modelům televizorů s rozlišením 8K nemá žádný model hodnocení F.

Například takový 65palcový Samsung GQ65QN700A má podle výrobce odběr 220 W, zatímco horní hranice normy EU je 112 W. Mluvíme také pouze o spotřebě měřené v režimu SDR, protože HDR je tradičně vyšší.

Na druhou stranu v případě televizorů 4K s obnovovací frekvencí 120 Hz na jednom ze srovnávačů cen najdeme pouze 12 kusů s hodnocením F, zatímco 170 kusů má certifikát G. Například takový 55palcový Philips 55OLED707 má hraničních 84 W. Na druhou stranu 60 Hz 4K modely se ztenčí nejméně, ale nabídka dostupných kusů klesne z několika stovek na několik desítek. Stále je však možné najít 4K televizory s hodnocením F i za cenu nižší než 2 000 Kč.

Zdá se, že největší problémy budou s výbavou pro nadšence, zatímco ekonomické modely přežijí. Vyplatí se však sledovat výhodné nabídky, protože v únoru se pravděpodobně objeví výhodné akce na televizory, které budou později nedostupné.

Případně se můžete spolehnout na to, že výrobci směrnice obejdou tím, že představí vyhovující standardní režim a další režimy budou k dispozici v možnostech. Jedinou nepříjemností bude zobrazení informace, že jiný režim spotřebovává více energie, a bude na uživateli, aby se rozhodl mezi ekologickým režimem a kvalitou zobrazovaného obrazu.

Zdroj: redakce, insidehook.com, flatpanelshd.com