EU chce mít všechny pod dohledem. Vyvíjí se rozsáhlý systém rozpoznávání obličejů. Jak bude fungovat?

Evropská komise chce vytvořit obří databázi pro rozpoznávání obličejů, která bude k dispozici donucovacím orgánům v různých zemích EU. Obránci občanských práv se obávají, že systém nazvaný Prüm II by mohl porušovat práva na soukromí, jak uvedl server Find Biometrics.

V dokumentech Prüm II z dubna 2021, kdy se poprvé hovořilo o plánech na zavedení biometrického sledovacího systému s rozpoznáváním obličejů, se uvádí, že jednotlivé země uchovávají obrovské množství snímků obličejů. Maďarsko má 30 milionů obrázků, Itálie 17 milionů, Francie 6 milionů a Německo 5,5 milionu. Tyto snímky mohou zahrnovat podezřelé, odsouzené zločince, žadatele o azyl a „neidentifikované mrtvoly“ a pocházejí z různých zdrojů v každé zemi.

„Vzniká nejrozsáhlejší biometrická sledovací infrastruktura, jakou kdy svět viděl,“ říká Ella Jakubowska, politická poradkyně nevládní organizace European Digital Rights (EDRi). Z dokumentů, které EDRi získala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím a které zpřístupnil server WIRED, vyplývá, že jednotlivé země usilují o to, aby bylo rozpoznávání obličeje zahrnuto do mezinárodní policejní dohody.

Prüm II by mohl zasáhnout do práv na soukromí

Zatímco kritika systémů rozpoznávání obličejů se zaměřuje především na systémy pracující v reálném čase, systémy, které identifikují osoby později, jsou stále problematické. V případě retrospektivního použití rozpoznávání obličejů na záběrech nebo fotografiích mohou být škody ještě větší, protože je možné vidět například protest před třemi lety nebo vidět toho, koho jsme potkali před pěti lety, protože je nyní naším politickým oponentem.

Mluvčí Evropské komise s odkazem na příručku o fungování systému upozornil, že vyměňovat lze pouze zobrazení obličeje osob podezřelých nebo odsouzených za trestné činy. „Nebude možné porovnávat podoby obličejů s běžnou veřejností,“ upozorňuje. Podle oficiálního návrhu by se snímky obličejů neměly slučovat do jedné obří centrální databáze, ale policejní složky budou propojeny prostřednictvím „centrálního směrovače“. Podle mluvčího Evropské komise nebude zařízení ukládat žádné údaje a bude pouze zprostředkovávat zprávy mezi zeměmi.

Tento decentralizovaný přístup znamená, že Prüm II bude jednodušší na používání. Policisté, kteří chtějí porovnat otisky prstů v rámci současného systému, se musí individuálně spojit s jinými policejními jednotkami. V rámci nové infrastruktury budou země potřebovat pouze jedno připojení k centrálnímu směrovači a bude snazší „přidávat do systému další kategorie údajů“, uvádí se v dokumentech, které EDRi získala.

Podle Jakubowské je jednou z největších obav, jak by mohl Prüm II normalizovat používání rozpoznávání obličejů policií v celé Evropě. „Jsme skutečně znepokojeni tím, do jaké míry může návrh Prüm II podpořit vytváření databází obrazů obličejů a používání algoritmů pro rozpoznávání obličejů v těchto databázích,“ říká Jakubowska. Podle návrhu bude EU hradit náklady na připojení databází k Prüm II, včetně nákladů na zřízení nových národních databází podobizen.

Zdroj: findbiometrics.com