V Tatrách chtějí provést nejhlubší geotermální vrt na světě

V polských Tatrách se realizuje geotermální vrt, který by mohl dosáhnout horkých pramenů v hloubce až 7 km. Pokud se to podaří, bude to nejhlubší geotermální vrt na světě. Do té doby však musí zařízení pracovat nepřetržitě až do poloviny roku 2024.

Přímo u silnice 6 km od Nového Targu vyrostla obří vrtná souprava. Právě na vrcholu této věže je upevněn obrovský vrták. Tato 60 m vysoká konstrukce váží celých 80 tun. Celý projekt s názvem Banská PGP-4 s napojením na zdroje termální vody, by měl být dokončen ve třetím čtvrtletí roku 2025, infomuje portál Komputerswiat.

Během několika následujících měsíců může vrták navrtat hloubku až 7 km. Důvodem je objevení geotermálních ložisek pod Tatrami. Voda v této hloubce má teplotu až 180 stupňů Celsia

Polský geotermální vrt bude stát přibližně 550 milionů korun v přepočtu. Pokud bude operace úspěšná, mohou obce v blízkosti, získat trvalý zdroj ekologického vytápění. Právě za tímto účelem se v Tatrách získává horká voda. Za zmínku stojí, že kromě ekologických výhod je takový zdroj energie zcela nezávislý na cenách paliv na světových trzích a politických turbulencích.

Může se však ukázat, že vrt bude méně hluboký. Již nyní se předpokládá, že práce budou přerušeny a že geotermální ložiska budou zkoumána ve dvou předchozích hloubkách: 3,5 a 5 km.

Unikátní stroj
Klenotem strojového parku společnosti UOS Drilling je vrtná souprava NOV CE-ATEX 2000 HP AC Pad Drilling Rig, jediná vrtná souprava v Polsku. Výška stožáru tohoto stroje je celých 56 metrů. Je to jedna z mála vrtných souprav na světě, která dokáže vrtat tak hluboko.

Samotný vrtný kladkostroj má nosnost až 500 tun a je poháněn dvěma střídavými motory NOV Baylor o výkonu 1230 hp. Vrták zase pohání celých pět motorů 3512B CAT, každý o výkonu 1757 koní. Jednotka je schopna vrtat až 7 km s 5palcovým lanem a až 8,5 km s 3,5palcovým lanem.

Zdroj: Komputerswiat