Fotovoltaické panely. Toto je ideální místo pro jejich instalaci

Vědci spočítali, že parkoviště patří mezi nejlepší místa pro instalaci fotovoltaických panelů. Ekologických výhod takového umístění je přinejmenším několik.

Fotovoltaické panely se stále častěji instalují nejen na rodinné domy nebo velkoplošné budovy, ale také v širším městském prostoru, jak uvádí server Popsci. Jako vynikající místo pro takové instalace se mohou ukázat velká parkoviště – důvodů je přinejmenším několik. Tento typ řešení se může ukázat jako vhodný zejména v blízké budoucnosti, kdy bude na silnicích jezdit stále více elektromobilů.

Fotovoltaické panely na parkovištích. Proč to má smysl?

Podle studie zveřejněné v časopise Scientific Reports je standardní fotovoltaická instalace s 286 moduly schopna vyrobit dostatek energie pro nabíjení 3 000 vozidel měsíčně, pokud se každé z nich nabíjí jednu hodinu. Jaké to má výhody? První se týká skutečnosti, že se využívá energie z obnovitelných zdrojů. Druhá spočívá v tom, že k nabíjecí stanici není třeba speciální jízdy (a tedy ani nesmyslného plýtvání energií). Využití energie přímo v místě jejího vzniku také snižuje ztráty ve fázi přenosu.

Fotovoltaické instalace na parkovištích také umožňují dodatečné využití již obsazeného prostoru. A je tu ještě jedna výhoda. Autoři zprávy poukazují na to, že kryté parkoviště znamená, že na auta nedopadá přímo sluneční světlo, takže se auta méně zahřívají, což následně snižuje používání klimatizačních systémů. Mimochodem, chrání také před deštěm, sněhem a dalšími rozsáhlými nepřízněmi počasí.

Proč by do něj měli majitelé parkovišť investovat?

I když to všechno zní dobře, jak přesvědčit majitele těchto parkovišť, aby do takových fotovoltaických přístřešků investovali? Autoři zprávy tvrdí, že s tím nebude žádný problém. Kromě možnosti zpoplatnění parkování a nabíjení automobilu je zde také šance, že zákazníci stráví více času v obchodě nebo jiné provozovně, u které se parkoviště nachází, a to by mohlo majitelům přímo přinést větší zisk.

Zdroj: redakce, popsci.com, nature.com