Čištění dřezu: Tento zázračný nápoj vyčistí ucpaný odtok během vteřiny
Znáte to, stojíte nad kuchyňským dřezem a místo, aby voda odtékala, tak se hromadí ve dřezu i s nepříjemným zápachem. Možná obvykle hned sáhnete po nějakém chemickém čističi, který slibuje zázraky, jenže co když ho zrovna nemáte po ruce nebo nechcete za chemii utrácet mnoho peněz. Naštěstí, existuje ještě jedno jednoduché a osvědčené řešení, na které vám budou stačit běžné kuchyňské ingredience.
Pokud pravidelně nečistíte dřez, je naprosto běžné, že se vám jednou za čas ucpe. Nejčastěji se dřez ucpává kvůli nahromaděným zbytkům jídla, mastnotě a jiným nečistotám, které se dostávají do odpadu během mytí nádobí a přípravy pokrmů.
Tuky a oleje, které se splachují do dřezu, mohou tuhnout a vytvářet lepkavé usazeniny na stěnách odpadního potrubí. Tyto usazeniny pak zachytávají další částice, jako jsou drobky, slupky a kousky jídla, čímž se vytváří hustý blok, který brání volnému odtoku vody. Abyste takovým problémům předešli, je nutné používat sítko a zbytky jídla pečlivě odstraňovat. Pamatujte, že ani tuky a oleje do dřezu nepatří. Stačí je nalít do PET lahve a odnést do kontejneru určeného ke sběru olejů.
Co dělat, když se vám ucpe odpad
Když už se odpad ucpe, můžete sáhnout po naší oblíbené čisticí dvojici – po octu a jedlé sodě. A přestože spolu netvoří zrovna nápoj, který bychom si nalili do skleničky, v boji proti ucpaným odtokům se osvědčil jako skutečný přírodní zázrak.
Ocet obsahuje kyselinu octovou, která reaguje s hydrogenuhličitanem sodným – jedlou sodou. Když se tyto dvě látky smísí, vznikne kyselina uhličitá, která se okamžitě rozkládá na vodu a oxid uhličitý. Tento proces vytváří malé bublinky, které doslova rozpohybují usazeniny v potrubí. Tyto bubliny mají dostatečnou sílu, aby pomohly uvolnit usazeniny a nečistoty, které blokují odtok. Výhodou je, že se nemusíte obávat agresivní chemikálie, které by mohly poškodit vaši kuchyňskou linku nebo kanalizační potrubí.
Jak uvolnit ucpaný odpad
Pokud se rozhodnete tento osvědčený trik vyzkoušet, stačí se řídit tímto jednoduchým postupem. Připravte si nejprve jeden hrnek jedlé sody a jeden hrnek octa. Pokud máte větší odtok nebo silně ucpaný odpad, klidně použijte i větší množství. Opatrně nasypte jedlou sodu do ucpaného odtoku.
Pokuste se ji nasypat co nejhlouběji, aby mohla reagovat s usazenými nečistotami přímo u zdroje. Poté pomalu přilévejte ocet. Jakmile začne směs syčet a pěnit, je to dobré znamení! Reakce začíná a pěna působí tam, kde má. Aby reakce fungovala co nejlépe, zakryjte odtok zátkou nebo hadrem. Pěna tak bude mít větší sílu uvolňovat usazeniny. Směs nechte v odtoku působit alespoň 15 minut, ideálně i déle. Poté uvařte vodu v rychlovarné konvici a pomalu horkou vodu lijte do odtoku. Horká voda pomůže spláchnout uvolněné nečistoty a důkladně pročistí potrubí.
Jak se vyhnout ucpanému odpadu
Přestože ocet a soda jsou skvělými bojovníky proti ucpanému odpadu, nejlepší je ucpání předcházet. Dřez nepoužívejte jako odpadkový koš. Zbytky jídla vyhazujte do koše a v dřezu používejte sítko, které zachytí větší kusy jídla. Po každém mytí nádobí pusťte na chvíli horkou vodu, aby odtok pročistila a odplavila případné tuky nebo zbytky jídla. Jednou za měsíc nalijte do odtoku směs octa a sody, i když se dřez zdá být v pořádku. Díky tomu předejdete ucpanému odpadu. Preferujte přírodní prostředky před chemickými. Chemické čisticí prostředky jsou sice efektivní, ale často jsou i agresivní a nešetrné k životnímu prostředí. Zbytky těchto chemikálií se mohou dostat do vodního systému a ohrožovat ekosystémy. Navíc při častém používání mohou narušit strukturu vašich trubek.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]