Slovenská firma vynalezla technologii pro přístup k levné hlubinné geotermální energii. Cílová hloubka je 10 km
Slovenská společnost GA Drilling předvedla dvojici nových technologií, které by mohly umožnit výrobu geotermální energie víceméně kdekoli na planetě. Technologie Anchorbit a platforma Plasmabit slibují mnohem rychlejší a levnější vrty do horkých hornin až 10 km pod zemí, píše web New Atlas.
Intenzivní teplo pod zemským povrchem představuje prakticky nevyčerpatelný a spolehlivý zdroj čisté energie, který by byl dostupný 24 hodin denně, 7 dní v týdnu z kteréhokoli místa na Zemi. Mohlo by se získávat jako pára pro pohon výrobních turbín nebo distribuovat přímo do systémů dálkového vytápění.
Nejsnáze dostupná geotermální energie se nachází tam, kde je nejblíže povrchu – obvykle v blízkosti sopek v geologicky nestabilních oblastech s velkou seismickou aktivitou, což představuje pouze asi 3 % zemského povrchu. Jinak se k teplu musíte provrtat kilometry a kilometry velmi tvrdých hornin. Teploty a tlaky spojené s vrtáním do velkých hloubek zničí v krátké době i ty nejjemnější vrtáky. Výměna vrtáku znamená, že musíte vytáhnout vrtnou hlavu z několika kilometrů pod zemí, nasadit novou a pak ji vrátit do vrtu, abyste mohli pokračovat. Tento proces zabere spoustu času a peněz.
Geotermální energie proto zatím skutečně významně přispívá do energetické sítě pouze v místech, jako je Island, Salvador, Nový Zéland a další oblasti, kde je dostupná v menších hloubkách. Celosvětově geotermální energie přispívá méně než 100 GWh ročně k celosvětové dodávce energie ve výši 166,7 milionu GWh. Společnost GA Drilling chce geotermální teplo mnohem zlevnit, zrychlit a zpřístupnit všude tam, kde je potřeba.
Slovenská společnost vyvinula dvě klíčové technologie, které pracují se stávající vrtnou infrastrukturou a zařízením. První z nich je „chodící“ kotevní systém, který nazývá Anchorbit. Systém Anchorbit umisťuje za vrtný vrták dva kusy kotev, z nichž každý má výsuvné písty schopné vysunout se a zasáhnout do vrtné šachty. Když horní límec zasáhne do vrtu, spodní se vysune směrem dolů blíže k vrtáku a poté vysune upínací písty, aby umožnil hornímu límci povolit a sklouznout dolů.
Tyto kotevní límce stabilizují vrták a zabraňují vibracím, které vznikají při provozu rotující vrtné soupravy na konci několikakilometrového kabelu. Umožňují také přitlačení dodatečné hmotnosti na vrták. Společnost očekává, že systém Anchorbit by měl nejen zdvojnásobit rychlost průniku tvrdou horninou, ale také zdvojnásobit životnost stávajících vrtáků, což umožní operátorům vrtat rychleji a déle s menším počtem nutných nákladných výměn vrtáků.
Anchorbit urychlí prvních 6 kilometrů vrtání, ale cílová hloubka geotermálního tepla je více než 10 kilometrů pod zemí. K dosažení této úrovně bude nasazena druhá klíčová technologie nazvaná Plasmabit. Systém Plasmabit lze opět připojit ke standardní vrtné soupravě. Tentokrát se však jedná o pulzní plazmový vrtný systém, který využívá rotující elektrický obloukový hořák k odstřelování horniny ionizovaným plynem o teplotě 6000 °C, aby došlo k popraskání a oslabení.
Současně stříká vodu pod vysokým tlakem, aby mechanicky odstranil úlomky horniny, a posílá je potrubím na povrch. Protože se jedná o bezkontaktní vrták, nemělo by být nikdy nutné vrták vytahovat a vyměňovat. GA uvádí, že poměrně snadno postoupí tvrdou žulou až do vzdálenosti 10 km, přičemž se dostane podstatně hlouběji a levněji než konvenční vrtná souprava, a při vrtání bude vrt kauterizovat. V této hloubce lze ve většině oblastí očekávat teploty přesahující 350 °C, takže vrt je relevantní jako geotermální elektrárna.
Zdroj: redakce, newatlas.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]