V Saúdské Arábii byla nalezena 4000 let stará zeď kolem oázy. Původně byla dlouhá 14,5 kilometru

Zeď byla původně dlouhá 14,5 kilometru a obklopovala oázu Chajbar, která se nacházela poblíž města Al-‚Ula. Byla asi 5 metrů vysoká a 1,7 až 2,4 metrů silná, uvedl tým v prohlášení. Zeď měla původně 180 bašt, bodů vyčnívajících z opevnění. Radiokarbonové datování zbytků dřevěného uhlí nalezených při vykopávkách naznačuje, že hradba pochází z období mezi lety 2250 a 1950 př. n. l.

Zbytky keramiky na stěně rovněž naznačují, že pochází přibližně z této doby. Zeď mohla být používána několik století, než byla opuštěna. Dnes se z hradby zachovalo jen asi 5,9 km a 74 ze 180 bašt, uvedl tým v prohlášení.

Zeď mohla být postavena z několika důvodů. Jedním z pravděpodobných účelů byla vojenská obrana „proti nájezdům kočovníků, píše Live Science.

Vědci poznamenali, že lidé, kteří zeď postavili, ji mohli používat k vymezení svého území a k ochraně před přívalovými povodněmi. Tým poznamenal, že na Arabském poloostrově byly nalezeny další příklady opevněných oáz, které mohou být známkou toho, že se populace stávala usedlejší.

Na stavbu zdi by bylo potřeba 164 000 metrů krychlových kamene a cihel a asi 250 lidí, kteří by pracovali čtyři roky.

Práce v oáze Chajbar pokračují a můžeme očekávat, že se dozvíme výsledky, které budou pojednávat o značném osídlení, které v oáze Chajbar existovalo.

zdroj: Live Science