Unikátní 3D tiskárna vyrobí dům za pouhých 24 hodin a mnohem levněji

Kalifornská společnost Mighty Buildings vytiskne dům za 24 hodin. Podle webových stránek společnosti se jedná o součást inovace v oblasti výstavby domů, která se připravuje již pět let.

Společnost Mighty Buildings se od podobných společností liší tím, že tým dokáže vytisknout střechu, strop a další části domu extrémní rychlostí. Tiskárna společnosti, která je vysoká 6 metrů, vyrábí kompozitní kamenné panely z recyklovaných materiálů. Tento proces automatizuje velkou část práce (asi 80 %), především proto, že společnost může vytisknout celý konstrukční plášť domu, což snižuje množství pozdější montáže, jak uvádí server The Cool Down.

Společnost uvádí několik globálních problémů, které má tato metoda řešit, včetně vysokých cen domů, růstu populace, který předbíhá stavební projekty a nedostatku dodavatelského řetězce. Dalším z hlavních cílů je udržitelnost. Společnost tvrdí, že její postup a materiály produkují pouze 1 % odpadu ve srovnání s konvenčně stavěnými domy. Tiskový proces v současnosti využívá 60 % recyklovaných materiálů a tým doufá, že do roku 2028 dosáhne nulového znečištění ovzduší.

Tato vylepšení také snižují náklady a ceny domů pro kupující. Společnost Mighty Buildings uvádí, že její tištěné domy stojí o 45 % méně než srovnatelné domy na kalifornském trhu. Dostupné modely se pohybují od studií o rozloze 32,5 čtverečního metru až po domy se třemi ložnicemi a dvěma koupelnami. Cena posledně jmenované varianty je přibližně 285 000 dolarů, v přepočtu cca 6,1 milionů Kč.

Společnost Mighty Buildings v současné době přijímá objednávky. Na webových stránkách společnosti je prezentována vesnice v jižní Kalifornii s 30 tištěnými domy v poušti. Domy vypadají futuristicky a kombinují moderní hardware s udržitelnými technologiemi, včetně střešních solárních panelů.

Zdroj: mightybuildings.com, thecooldown.com