Ukrajinský velitel srovnal západní a ukrajinské tanky M1A1 Abrams vs T-64BW

Dmytro Balabuch, velitel tankové roty 32. brigády ukrajinských ozbrojených sil, od roku 2022 slouží na frontě a má možnost srovnávat západní tanky, jako jsou M1A1 Abrams a Leopardy, s ukrajinskými tanky T-64BW. V rozhovoru pro portál TechWP poskytl cenné postřehy o hodnotě a výkonu těchto strojů.

Západní tanky pod lupou

Abramsy a Leopardy, které Ukrajina dostala jako vojenskou podporu, jsou často kritizovány pro slabší pancéřování a problémy s elektrickým napájením, zejména za deštivého počasí. Balabuch také upozorňuje na údajně přehnané tvrzení o „super pancíři“ západních strojů. Ukrajinské tanky T-64BW jsou vybaveny reaktivním pancířem Kontakt-1, který efektivně chrání proti kumulativním střelám.

Výkonnost v akci

Podle Balabucha si ukrajinské tanky vedou v mnoha ohledech stejně dobře, ne-li lépe než západní tanky. Uvádí, že ukrajinské stroje se osvědčily v různých operacích, kde západní Leopardy pouze poskytovaly podporu. Velkou výhodou Leopardů je však jejich rychlost, což jim umožňuje rychle se přesunovat na pozice a z nich.

Výzbroj a ráže

Ukrajinské tanky T-64BW disponují kanony ráže 120 mm, což je větší ráže než u prvních generací Leopardů 1 (105 mm) a Abramsů. Tato výkonnější děla zajišťují vyšší palebnou sílu, což je v bojových situacích klíčové.

Modernizace a výhody

T-64BW prošly výraznou modernizací, která zahrnuje vylepšenou detekci nepřátelských jednotek, lepší komunikaci a nový zaměřovač TPN-1TPV s termovizí, který umožňuje detekci cílů až na vzdálenost 6 km. Výzbroj zahrnuje hladkohlavňový kanon 2A46 a kulomety ráže 7,62 mm a 12,7 mm.

Zdroj: TechWP