Proč s sebou ruské tanky vozí dřevěný trám? Důvod je prostý

Když ruské tanky a další obrněná vozidla vyrážejí do boje, velmi často mají na korbě připevněný kmen stromu. Ačkoli může vypadat nenápadně, jedná se o velmi důležitou součást vybavení tanku, píše server IBTimes.

Kláda připevněná k zadní části korby ruského tanku je poměrně běžnou záležitostí. Nejedná se však o zoufalý pokus o zvýšení úrovně ochrany, ale o důležitý nástroj, který pomáhá překonat velmi obtížný terén. V případě, že tank uvízne v bahně nebo písku, je ke pásům připevněn dřevěný trám. Ten pak funguje jako velký závěs, který uvízne v nestabilním terénu, díky čemuž se tank může sám dostat z nesnází.

Trámy s takovým účelem byly v tancích běžné už před lety. Dřevěná kláda byla velmi často instalována polními dílnami například na britském tanku Mark IV spolu s velkými svazky, které se používaly k zasypávání zákopů.

Dřevěný nosník v ruských tancích

V pozdějších letech se podobné doplňky používaly mimo jiné jako způsob překonání obtížného terénu a jako dodatečná ochrana snižující účinnost kumulativních střel vypálených z panzerfaustů. Postupem času však tento prvek vybavení téměř zcela vymizel. Výjimkou jsou tanky sovětského a ruského původu.

Pokud je jednoduchý dřevěný trám tak užitečný, proč ho západní tanky nevozí? Otázka není úplně přesná, protože ji občas používají, ale faktem je, že je to mnohem vzácnější jev. Důvodů je několik.

Proč západní tanky nemají připevněné dřevěné trámy?

Jeden důvod lze nazvat historický. Souvisí totiž se strukturou tankové čety. Sověti a později Rusové používali třítankové čety. Americká četa má 4 tanky rozdělené do dvou sekcí. Každé vozidlo tak má svého „parťáka“, který může pomoci v případě problémů. I kdyby toto vysvětlení bylo přesné, platí pouze pro americká vozidla, zatímco ostatní západní země, které používají třítankové čety, také zřídka používají trámy. Proč?

Nejpřesnějším vysvětlením je v tomto případě jednotkový výkon, a to poměr výkonu motoru a hmotnosti tanku. Tento ukazatel se mimo jiné promítá do zrychlení nebo schopnosti překonávat obtížný terén. Jak tento ukazatel vypadá v moderních tancích?

Tanky:
T-64 – 16,2 koní/t
T-90 – 18,2 koní/t
T-72 – 19 koní/t
Challenger 2 – 19,2 koní/t
T-80 – 23,5 (až 27) koní/t
M1 Abrams – 24,5 koní/t
Leopard 2 – 27,2 koní/t
Leclerc – 27,5 koní/t

Ruské tanky jsou sice zjevně lehčí, ale obvykle (s výjimkou T-80) mají slabší motory, nižší jednotkový výkon a v důsledku toho i menší schopnost zvládat extrémní situace. Proto když nemohou počítat s podporou jiného tanku nebo evakuačního vozidla, musí si pomoci dřevěným trámem.

Zdroj: ibtimes.com