Ukrajinská firma vytahuje eso z rukávu. Dron, který nese řízenou střelu doletí až do Ruska

Ukrajinská společnost je připravena vytáhnout eso z rukávu a představit dron s řízenou střelou s doletem 750 km a v budoucnu hodlá vyvinout vylepšenou verzi schopnou dosáhnout vzdálenosti 1 000 km, jak informuje server Defense Express. To znamená, že ukrajinští obránci budou mít brzy k dispozici zbraň schopnou dosáhnout ruského území.

Ukrajinský výrobce One Way Aerospace, známý také pro svou výrobu kamikadze dronů s názvem Scalpel, hodlá svůj nový systém dlouhého doletu brzy předvést ministerstvu obrany v Kyjevě a zástupcům nejmenované země NATO. Společnost rovněž plánuje koncem května otestovat drony AQV-150 Scalpel Heavy a AQ-400.

Prvně jmenovaný stroj je starší verzí bezpilotního letounu AQV-100 Scalpel. Je vybaven 2,5kg bojovou hlavicí. Dron může zůstat ve vzduchu 12 minut a ničit cíle až do vzdálenosti 10 km. Naproti tomu AQ-400 Scythe je kamikadze dron s dlouhým doletem, který lze vypustit z krátké dráhy nebo z katapultu.

Ukrajina vyvíjí nejmodernější bezpilotní systémy

Dron AQ-400 má vzletovou hmotnost 100 kg, z čehož 32 kg tvoří užitečné zatížení, které lze zvýšit na 43 kg, přičemž se sníží dolet dronu. Stroj, který má cestovní rychlost až 144 km/h, je schopen doletět na vzdálenost 750 km.

Jeden ze spoluzakladatelů společnosti One Way Aerospace, zdůraznil, že dron AQ-400 Scythe přiblíží jeho společnost o krok blíže k jejímu cíli vyvinout cenově dostupnou řízenou střelu s doletem 1 000 km a rychlostí 350 km/h. Předpokládá se, že cena plánované zbraně bude nižší než 100 000 dolarů, tedy nižší než 2,3 miliony korun.

Dron AQ-400 a AQV-150 lze spojit do systému pro jedno použití. V praxi to znamená vytvoření roje bezpilotních letounů, který podle výrobců může v konečném důsledku zasáhnout 10 cílů vzdálených až 150 km.

Zdroj: redakce, defence-ua.com