Ukrajinci získali cennou trofej. Zabavený ruský tank T-72B3 se pyšní sofistikovaným systémem termovizních kamer

Na internetu se objevily videozáznamy, na kterých ukrajinští vojáci používají tank T-72B3, dříve zabavený ruským silám. Tento případ je významným úspěchem Ukrajiny, zejména v kontextu trvajícího konfliktu s Ruskem, kde každá ztráta těžkého zařízení, jako je tento tank, znamená výrazný úder pro invazní armádu.

Tank T-72B3 je modernizovanou verzí staršího sovětského modelu, s výrobou zahájenou v roce 2011 a prvními jednotkami vstupujícími do služby v roce 2013. Podle zpráv Rusko koncem roku 2021 přibližně 1150 těchto tanků, ale od té doby během konfliktu na Ukrajině ztratili Rusové nejméně 520 kusů. Většina byla zničena ukrajinskými silami, ale některé byly také zajaty.

Tento konkrétní tank je vybaven systémem řízení palby Sosna-U, založeným na termovizních kamerách Catherine-FC, což je klíčový prvek, který zvyšuje jeho bojové schopnosti, zvláště v noci. Mnohé novější T-72B3 tento systém nemají kvůli sankcím uvaleným na Rusko a nedostatku komponent, což je pro ukrajinskou armádu příležitostí využít technologické výhody, píše portál Military Today.

Tank T-72B3 váží přibližně 45 tun, měří téměř 7 metrů na délku a 2,2 metru na výšku, s odhadovaným dojezdem 500 km. Jeho hlavní výzbroj tvoří hladkohlavňový kanon ráže 125 mm, doplněný o automatický nabíječ kompatibilní se střelami Svijec-2, navrženými pro boj proti technice zemí NATO. Doplňují ho kulomety ráže 12,7 mm a 7,62 mm.

Ztráta tohoto tanku pro Rusko je nejen materiálním úderem, ale také symbolickým projevem odolnosti a schopnosti ukrajinských sil efektivně využívat získanou techniku proti invazním silám. Tento úspěch odhaluje také nedostatky v ruské obranné strategii a logistice.

Zdroj: Military Today; X