Tyto záhadné brouky máte doma a ani o tom nevíte. Za žádných okolností se jich nedotýkejte
Máte-li pocit, že ve vaší domácnosti nepřebývá žádný hmyz, obrovsky se pletete. Není v podstatě možné zabránit hmyzu nebo pavoukům proniknout do domů, bytů, případně na balkony. A to i když máte sítě v oknech a nevětráte často. Nějaký ten brouk, červík nebo komár se u vás občas přece jen objeví. A my vám dnes popíšeme nepříjemného brouka, kterého určitě potkat nechcete – a na kterého není radno ani sahat.
Většina tuzemských brouků je neškodných. Možná se jich štítíte, pravděpodobně je nehodláte tolerovat ve své domácnosti, ale rozhodně vám tito zástupci hmyzí říše nijak neublíží. Proto je můžete v klidu namést do kbelíku nebo misky a odnést do přírody. Existuje ale i hmyz, který vám může pěkně zavařit. A už jen to, že se u vás doma nebo třeba na terase objeví, je pořádný malér.
K zástupcům takových nepříjemných brouků dozajista patří Kněžice Trávozelená. Má podobný tvar jako ploštice a patří do stejného podřádu. Od těch běžných, neškodných, se ale liší už jen svou neobvyklou barvou, která jí také dala druhé jméno – trávozelená. A jakmile ji spatříte, je dobré držet si od ní odstup.
Žije především v přírodě
Kněžice trávozelená nemá zájem přes léto nebo zjara okupovat váš domov. Pokud se ve vaší domácnosti objeví, je to spíš nedopatření. Běžně se tento druh brouků totiž vyskytuje venku, a to zejména na stromech. Pokud byste si pozorně prohlíželi olše a lípy, dost pravděpodobně byste na nich nějakou kněžici objevili.
Stejně tak se ale vyskytují na keřích a dalších stromech. A ačkoliv se jim říká „trávozelené“ tak v zelené trávě se spíš neobjevují. To už je najdete pravděpodobněji na bodláku nebo na kopřivě. A proč preferují právě tyto zmiňované druhy rostlin? Odpověď je jednoduchá – protože z nich vysávají mízu a další látky. To je totiž jejich hlavní potrava.
Jak ale asi tušíte, rostlinám tito brouci nedělají příliš dobře. Stromy jejich invazi přežijí snadno, ale horší je, že kněžice si leckdy udělají zálusk i na obiloviny. A zatímco jejich nymfy (tedy jacísi červi nebo nedospělí jedinci) sají z listů nebo větví, tak dospělci se s chutí pouštějí do semen. A pokud se kněžic objeví více, dokážou napáchat nečekané škody.
V domě jsou omylem – na podzim cíleně
Od jara do konce léta se kněžicím trávozeleným nadmíru daří v přírodě, kde mají dostatek potravy. Krize přichází s nástupem podzimu, kdy už nemají, do čeho kousnout. A tak si začínají hledat úkryt před zimou a zároveň mění barvu na hnědou nebo červenohnědou.
A to je přesně období, kdy můžete na kněžici narazit i u sebe doma, kam se nenápadně dostane malinkou škvírkou. Kněžice přitom nejsou nebezpečné. Nesnaží se majitele domu napadnout, poštípat nebo pokousat. Neničí dřevo, textilie ani nepáchají jiné škody. Jejich invaze do našich domovů má v podstatě velmi mírumilovný cíl – přezimovat a úspěšně se dožít jara. Neměli byste jim to dovolit, protože tento brouk vám může nadělat spoustu starostí.
Ačkoliv totiž kněžice není nebezpečná, tak v případě, kdy se sama cítí v ohrožení, vylučuje neskutečně páchnoucí tinkturu. Stačí, abyste se jí dotkli, a rázem ucítíte ten úporný zápach. A takového brouka si doma přes celou zimu určitě nechcete nechávat.
Pokud tak na kněžici zelenou ve svém příbytku narazíte, nejlepší radou je nedotýkat se jí, protože jinak se setkáte s jejím smradlavým obranným mechanismem. Ale jak s ní tedy naložit?
Zkrátka to budete muset risknout a chytit ji. Raději ale ne do ruky, protože by vám ji postříkala a zápachu z dlaně se pak budete zbavovat ještě dlouho. Nejlepší je vzít si smetáček a lopatku, brouka namést a pak vyhodit ven. Respektive, odnést hodně daleko od vašeho domu, aby se do něj vzápětí zase nevrátil.
Ale pozor, kněžice trávozelená umí létat. Takže abyste neriskovali, že vám při pokusu odnést ji na lopatičce ulétne a schová se třeba pod pohovku, tak je lepší chytit ji do nádobky s víčkem. Opět ji do ní můžete namést smetáčkem a raději se jí nedotýkat.
Zdroj:mze.gov.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]