Jezte hmyz, pomáháte tím planetě. Češi založili největší cvrččí farmu v Thajsku

Marcel Dicke, entomolog a výzkumný pracovník na univerzitě v nizozemském Wageningenu, je spoluautorem Hmyzí kuchařky. Prý ještě nejedl jídlo z hmyzu, které by mu nechutnalo. Jedl mravence v Kolumbii, vážky v Číně, kobylky, termity a další. Výživové hodnoty u hmyzu jsou podobné, ne-li vyšší než třeba u hovězího nebo vepřového masa. Navíc jeho konzumací pomáháme planetě, říká web InterestingEngineering.

Do roku 2050 by mohla vzrůst světová populace na více než devět miliard lidí, což znamená, že zemědělská produkce se bude muset zvýšit přibližně o 70 %, aby nikdo nehladověl. Spotřeba masa se stále zvyšuje a je dost pravděpodobné, že ho nebude brzy dost. Tady by mohl být hmyz jako potrava, ideální alternativou k masu.

Konzumace hmyzu, tak zvaná entomofágie, je přínosem i pro potravinářský průmysl. Mohlo by být méně odpadu, hmyz se během svého života krmí lidským biologickým odpad, který člověk dál nezpracovává, jako jsou třeba zbytky zrn při výrobě piva. A naopak, odpady (výkaly) z hmyzí produkce mohou být použity jako hnojivo pro rostliny. I opylování zemědělských plodin hmyzem je velmi záslužná činnost.

I chovat hmyz je velmi efektivní, zejména ve srovnání s tradičními hospodářskými zvířaty. Na výrobu jednoho kilogramu hovězího masa je potřeba asi 25 kilogramů trávy. Ze stejného množství trávy lze vyprodukovat desetkrát více hmyzu. Navíc hmyz je jedlý až z 90 % jeho tělesné hmotnosti, oproti pouhým 40% hmotnosti hovězího dobytka.

Na webu video.aktuálně se uvádí, že i v Čechách vznikl start-up s názvem Sens, zabývající se chovem cvrčků.

Rozemletím těl cvrčků se vyrábí mouka. Oproti mouce z obilovin jde o velmi zdravou mouku, která obsahuje proteiny, bílkoviny, železo a vitamín B12. Český start-up založil největší vertikální cvrččí farmu v Thajsku.

Komu z vás se stále ještě příčí jíst celá tepelně upravená těla cvčků, může zkusit potraviny, například těstoviny, vyrobené z této proteinové mouky. Chutnají prý stejně jako z obilné mouky.

Zdroj: interestingengineering.com, video.aktualne.cz