Červi se superschopnostmi! Požírají plast, který ve svém těle rozloží na biologický odpad

V laboratoři na Queenslandské univerzitě (Austrálie) chovají speciální červy, kteří žerou plast bez jakýchkoli škodlivých účinků na jejich tělo. Dokonce ho mohou rozložit na bioodpad. A otázka, jak naložit s plasty, je vyřešena.

Druh červů známý jako běžný „superčerv“ Zophobas morio si velmi oblíbil požírání polystyrenu. Je to prakticky jejich jediná strava a krmí se jím po celý den. Vědci z Univerzity v Queenslandu (UQ) zjistili, že tito superčervi mají speciální bakteriální enzym ve svých střevech. Mohli by hrát významnou roli v recyklaci plastů ve velkém měřítku.

„Tito superčervi jsou larvy brouka potemníka Zophobas morio. Brouci kladou vajíčka, po týdnu se vylíhnou larvy a ty žijí více než pět měsíců, než se zakuklí, aby se nakonec vylíhli jako brouci,“ vysvětluje Rinke. Jsou to mnohem větší larvy než jiné ze stejné čeledi hmyzu, takže proto to označení „superčerv“.

Dr. Chris Rinke a jeho tým z UQ krmili superčervy po dobu tří týdnů. Část z nich dostávala polystyren, část otruby a někteří měli půst.

Podle webu InterestingEngineering, důvodem, proč červi požírali polystyren, byl jejich nedostatek výběru jiné potravy. Ti, co dostali k jídlu pouze plast a žádný jiný druh potravy, ho začali požírat po 24 hodinách právě proto, že neměli na výběr. „Nejenže přežili, dokonce měli i velké přírůstky na váze. To naznačuje, že červi mohou získávat energii z plastu pomocí svých střevních mikrobů,“ říká Rinke.

„Mikrobi ve střevech červů je to, co nás nyní nejvíce zajímá. Plánujeme dále prozkoumat enzymy se schopnostmi degradovat polystyren,“ říká Rinke.

Pokud půjde všechno bude podle plánu, může trvat další dva až tři roky, než se tyto proteiny dále optimalizují pomocí enzymového inženýrství. A pak se mohou začlenit do procesu recyklace plastů.  

Zdroj: interestingengineering.com, entomologytoday.org