Pokud v kuchyni uvidíte tohoto brouka, rychle všechno vyhoďte
Na první pohled se může zdát neškodný, ale je vyloženě noční můrou každé domácnosti. Tento nenápadný brouk, měřící mezi dvěma až čtyřmi milimetry, se vyskytuje v potravinách, které systematicky znehodnocuje.
Na první pohled vypadá jako obyčejný hnědý brouček. Pokud ale nezačnete pátrat, co u vás v kuchyni dělá a jak se v ní vyskytl, může se to velmi rychle proměnit v nepříjemný problém. Řeč je o červotoči spížním. Toho poznáte podle jeho charakteristického vzhledu – jedná se o tmavý, oválný hmyz s krovkami.
Zajímavostí je, že jeho hlava je skloněná dolů a při zběžném pohledu na něj ani neuvidíte jeho přední část. Přestože se jeho příbuzný, červotoč proužkovaný, zaměřuje na dřevo, spížní druh si libuje hlavně v poživatinách. Co je ještě horší, umí létat, což mu umožňuje rychle se šířit po celé domácnosti.
Může prolézt celý dům
Tento škůdce si nejvíce libuje v teplém prostředí. Zatímco chladnější prostory jako sklepy nebo lednice jsou pro něj nepříznivé, protože v nich nedokáže přežít, domácí spíže jsou pro něj doslova rájem, navíc s dostatkem jídla. Neomezí se přitom jen na mouku či pečivo. Naleznete jej také v těstovinách, koření, sladkostech či dokonce v krmivu pro domácí mazlíčky. Přítomen může být zkrátka prakticky ve všech suchých potravinách včetně čajů a v minulosti s ním měly problémy i některé lékárny.
Pokud máte opravdovou smůlu, může se dostat i do ložnice, kde si pochutná na vlasech, šupinkách kůže nebo dokonce na drobcích v posteli. Živí se tak opravdu vším možným. Nejenže dovede napadat širokou škálu pochutin, ale množí se rychlostí, která vám vyrazí dech.
Rozmnoží s rychlostí blesku
Samička tohoto nenápadného parazita dokáže najednou naklást až sto vajíček, a to přímo do zásob, které denně konzumujeme, tedy do rýže, chleba, sušenek a dalších již výše zmiňovaných surovin. Z nich se zhruba po deseti dnech vylíhnou larvy. Tito živočichové jsou téměř neodhalitelní, protože se většinou obalí zbytky poživatin.
Červíci umí přežít bez nakrmení více jak týden, což jim dává dostatek času na to, aby si ve svém novém domově udělaly potřebné pohodlí. S tím nemají potíže, disponují totiž nožičkami a silnými kusadly.
Během dvou týdnů se po nakrmení zakuklí a po jednom až čtyřech měsících se z nich vylíhnou dospělí jedinci, kteří celý cyklus zopakují. Pokud se nerozhodnete jednat včas, za dva měsíce zvládnou nové samičky naklást stovky dalších vajíček.
Rozpoznat přítomnost červotoče není vždy jednoduché, ale existují jasné známky, které by vás měly varovat, že se u vás tento nezvaný host zabydlel. Pokud spatříte malého hnědého broučka lezoucího po kuchyňské lince nebo poletujícího okolo spíže, je čas zpozornět. Dalšími příznaky jsou také malé otvory v obalech surovin – ty signalizují, že se jimi prokousaly larvy.
Hrozí zdravotní problémy?
Dobrou zprávou je, že tito hmyzáci nepřenášejí žádné vážné nemoci. Nicméně, jakmile se dostanou do spižírny, mohou znehodnotit vše, čeho se jen dotknou. U citlivějších lidí způsobují alergické reakce a po konzumaci kontaminovaného pokrmu hrozí vznik trávicích potíží, jako jsou nevolnost nebo průjem. Prevence je vždy lepší než řešení následků, a to platí i v případě boje se škůdci.
Jak se bránit a vyčistit domácnost?
Chcete-li zabránit jejich invazi, důsledně skladujte poživatiny v hermeticky uzavřených nádobách. Ideální jsou skleněné nebo pevné plastové dózy s pevně přiléhajícím víkem nebo s gumovým či silikonovým těsněním. To zabrání broukům proniknout dovnitř. Kromě toho je dobré pravidelně kontrolovat stav vašich surovin, abyste případnou kontaminaci odhalili včas. Potraviny neskladujte příliš dlouhou dobu, ale pravidelně je měňte za čerstvé.
Pokud zjistíte, že se červotoči ve vaší kuchyni už usadili, nekompromisně vyhoďte všechny zásoby bez ohledu na to, zda byly zasaženy. Vajíčka totiž pouhým zrakem odhalíte stejně jen těžko a za pár týdnů byste museli řešit problém s brouky nanovo. Ušetříte si tak práci. Poličky potom řádně vydezinfikujte a vytřete třeba octovým roztokem. Pokud se potíže neustále opakují a vrací, můžete zkusit použít i speciální insekticidy, které jsou dostupné v drogeriích či nejrůznější pasti na škůdce.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]