Toto ovoce škodí srdci. Češi ho však pořád jedí po kilech
Nutriční poradci, dietologové i lékaři nám bez ustání opakují, že bychom měli jíst hodně ovoce a zeleniny. Protože je zdravá, je v ní spousta vitaminů a po všech stránkách nám prospívá. Jenže to neplatí obecně o veškerém ovoci. Jeden druh mezi ním vyniká – a i když ho většina z nás má nesmírně ráda, může nám ve větším množství hodně uškodit.
O ovoci se dá obecně říci, že je velmi zdravé a prospívá nám. Pokud tedy na některé z nich nemáte alergii. Právě ovoce je pro nás cenným zdrojem vitaminů a minerálů, stejně jako vlákniny. Denně byste si tak měli dát nejméně dva kousky různého ovoce, abyste si uchovali nejen zdraví, ale i štíhlou linii.
Právě ovoce by mělo být nedílnou součástí jídelníčku všech lidí, kteří se snaží zhubnout. A to ne pomocí nějaké drastické diety, ale právě zdravým stravováním a změnou životního stylo. Pak je úplně jedno, které ovoce si dopřejete, protože veškeré nám prospívá. Ale zároveň platí, že se žádným se to nemá přehánět.
Pokud byste se totiž rozhodli například jen pro „ovocnou dietu“ a začali se stravovat výhradně ovocem, s vaším metabolismem by to pěkně zahýbalo. A ne v nejlepším smyslu. Navíc i mezi ovocem existují jakési skryté bomby, které nám v malém množství prospívají, zatímco ve velkém se stávají ohrožením našeho života.
Oblíbené tropické ovoce
Narážíme především na jeden druh ovoce, které v tuzemsku sice neroste, ale do našich obchodů se dováží v průběhu celého roku. Roste v tropických oblastech světa a je pro nás cenné nejen obsahem vitaminů a vlákniny, ale především i díky jednom minerálu, kterého obsahuje vysoké množství. Je jím draslík. A tím oblíbeným ovocem je banán.

Nelze popřít, že banán je zdravý. Díky vysokému obsahu vlákniny nám pomáhá bojovat s nezdravým cholesterolem, jehož hladinu snižuje. Draslík zase pomáhá snižovat krevní tlak a napomáhá zdraví našeho srdce.
Zároveň nám banány pomáhají s regulací hladiny cukru v krvi, protože jsou hodně sladké. Jejich cukr nám ale zároveň pomáhá zahnat chuť na sladké a už netoužíme nezdravě mlsat. I díky tomu jsou skvělým jídlem před cvičením, protože nám dokážou rychle dodat energii.
Ale málokdo tuší, že s banány se pojí i určitá rizika. A pokud to s jejich konzumací budete přehánět, může se to na vašem zdravotním stavu negativně odrazit. Zaprvé je to kvůli obsahu cukru, kdy se banány stávají naprosto nevhodným ovocem pro lidi, kteří se snaží zhubnout. Po banánech totiž rozhodně nezhubnete a z dietního jídelníčku je lepší ihned je vyškrtnout.
Draslík jako ohrožení srdce
Ještě větší riziko se ale pojí s draslíkem, jehož obsahují poměrně vysoké množství. Ten je sám o sobě prospěšný, a to zejména pro naše srdce. Jenže pokud máme draslíku v těle přespříliš, začíná fungovat zcela opačně – a pro naše srdce se stává obrovským ohrožením.

Když se tedy přejíte banánů, může vám být nejen špatně od žaludku, ale pořádně to zamává i s vaším oběhovým systémem. Dojde k takzvané hyperkalémii. Při ní se často jako příznaky objevují bolest břicha, průjem, nevolnost nebo zvracení. Pokud to neřešíte a nepokusíte se hladinu draslíku snížit, může dojít dokonce až k poškození srdce.
To se projeví nejprve silnou arytmií, která může skončit dokonce i infarktem. To, že vás trápí právě příliš mnoho draslíku v krvi, lze přitom odhalit pouze odběrem krve a jejím otestováním. U běžného člověka by se hladina draslíku měla pohybovat mezi 3,5 a 5,0 mmol/L. Pokud je vyšší, může to být už ohrožením pro srdce a tedy i pro náš život.
A jak to vyřešit? Zaprvé dietou. Je nutné omezit všechny složky potravy obsahující draslík – tedy nejíst zejména banány. Následně mohou být nasazeny léky. Vždy je proto nutné vyhledat lékařskou pomoc a bušení srdce nebo bolest na hrudi nikdy nepodceňovat.