Toto ovoce ničí zhoubné buňky, chrání játra a srdce: Je dostupné po celý rok a lze ho jíst různými způsoby
Toto drobné ovoce, které je dostupné po celý rok doslova překypuje zdravotními přínosy. Díky vysokému obsahu antioxidantů pomáhá v boji proti zhoubným buňkám, chrání játra, podporuje zdraví srdce a prospívá celému organismu.
Plody drobného keře původem z Ameriky jsou nazývany jako temnoplodec, nebo také arónie. Malé bobulovité ovoce s temně fialovou až černou barvou z černého jeřábu je skvělým zdrojem vitaminu C, B3 a E. Plody jsou bohaté i na minerální látky jako draslík, hořčík, vápník, železo, zinek a v neposlední řadě jód. Skrývá se v nich také rutin a jód, který má příznivý vliv na normální funkci štítné žlázy. Plody černého jeřábu jsou bohaté na cukr, proto ho často používají diabetici jako náhražku cukru.
Proč je arónie tak výjimečná?
Arónie je malé bobulovité ovoce původem ze Severní Ameriky, ale dnes ji běžně najdete i v Evropě. To, co arónii odlišuje od ostatního ovoce, je její vysoký obsah antioxidantů, zejména polyfenolů a flavonoidů. Tyto látky jsou známé svými protizánětlivými a protinádorovými účinky, a tak se arónie stává čím dál populárnější superpotravinou. Podle vědeckých studií arónie obsahuje vysoké množství antokyanů – pigmentů, které ovoce zbarvují do tmavě modré až černé barvy, které mají silné protirakovinné vlastnosti. Studie ukazují, že tyto látky pomáhají zpomalovat růst rakovinných buněk a podporují jejich likvidaci.
Arónie podporuje zdraví srdce a jater
Antioxidanty obsažené v arónii pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a zlepšovat stav cév, což je velmi důležité pro zdraví srdce. Díky tomu může arónie napomáhat prevenci srdečních chorob a infarktu. Arónie má také významné detoxikační vlastnosti. Pomáhá játrům zbavovat se škodlivých látek, regeneruje jaterní buňky a chrání je před oxidačním stresem.
Jak arónii zařadit do jídelníčku?
Arónii můžete konzumovat na různé způsoby. Nejpřirozenější způsob, jak si arónii užít, je samozřejmě v její čerstvé podobě. Můžete ji přidat do smoothie, ovesné kaše nebo salátu. Její svěží chuť skvěle doplní mnoho jídel. Pokud nemáte přístup k čerstvým plodům, zkusit můžete sušené bobule. Ty můžete jíst samotné jako zdravou svačinku nebo je přidávat do jogurtu či müsli. Arónie se skvěle hodí i na výrobu džemů, sirupů a marmelád. Šťávu z arónie můžete ji pít samotnou nebo ji zředit vodou, případně smíchat s jinými ovocnými šťávami. Ačkoli je arónie plná prospěšných látek, nic se nemá přehánět. Doporučené množství je zhruba hrst čerstvých bobulí nebo malá sklenička šťávy denně. Pokud ji konzumujete v sušené podobě, bohatě postačí polévková lžíce.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]