Toto je nejhorší ovoce, které dáváte dětem ke svačině. Za 2 hodiny je plné bakterií
Že čerstvé jídlo dříve či později podlehne kontaminaci bakteriemi, je známá věc. V případě školních svačinek, které děti během vyučování nemohou uložit do lednice, to může představovat problém. Velmi špatně si stojí zvlášť některé druhy ovoce, které podlehnou zkáze překvapivě rychle.
Infekce způsobená špatným jídlem ročně postihne po celém světě kolem 600 milionů lidí. Důvodů, proč se někdo potravinami otráví, je pochopitelně více, nejčastější z nich je ale právě bakteriální infekce. Přitom se jí dá poměrně snadno předejít, pokud jsou při přípravě a skladování jídla dodrženy některé bezpečnostní zásady.
V případě, že necháte jídlo volně v teplotě mezi zhruba 4 až 60 stupni Celsia, již po dvaceti minutách je množství obsažených bakterií dvojnásobné. Následně roste exponenciální řadou. To je sice poměrně děsivé, ale můžete se tomu vyhnout.
Pochopitelně se to týká veškerého jídla, ale určité druhy jsou ke kontaminaci přece jen náchylnější než jiné. Zpozornět byste měli zejména v případě, že obsahuje mnoho bílkovin – to se týká zejména masa a mléčných produktů, což ale všichni víme a většinou se nesprávného skladování snažíme vyvarovat.
Nejen maso, ale i ovoce podléhá rychlé zkáze
Co už ale neví každý, je fakt, že stejný problém představují také potraviny bohaté na obsah vody a škrobu. A jak nejspíš tušíte, je to právě zelenina a ovoce, které tuto charakteristiku naplňují.
Pokud tedy chcete svačinu vašich dětí doplnit něčím zdravým, měli byste se velmi dobře zamyslet nad tím, které ovoce pro tyto účely zvolíte.
Pravidlo číslo jedna zní, že je třeba všechno ovoce po nákupu omýt. Jedině tak se totiž zbavíte zárodků, které by později mohly způsobit problém. Nezapomeňte ale plody dobře osušit, protože přílišná vlhkost urychluje kažení.
Které ovoce vychází nejhůř, vás překvapí
Velký problém představují také ovocné saláty. Kromě toho, že je ovoce rozkrájené a tím pádem mají všichni mikroskopičtí nevítaní hosté daleko snazší přístup dovnitř, je tu další potíž. Do ovocného salátu se totiž většinou přidávají ještě další ingredience jako jogurt nebo cukr. A právě to působí na bakterie doslova jako lákadlo.
Ani v případě ovoce, které jednoduše zabalíte do svačinového boxu bez jakýchkoliv dalších zásahů, to ale není tak úplně bez rizika. Řada z nás by nejspíš odhadovala, že nejhůře z toho vychází oloupaný banán, nicméně to není pravda.
Na naprosté špičce pomyslného žebříčku se totiž nachází melouny, a to jak ty klasické, tak například žluté. Týkat se to ale může také dalších plodů, které mají silnou a pevnou dužinu, jako například citrusy.
Neštěstí můžete snadno zamezit
Z tohoto ohledu jsou překvapivě mnohem bezpečnější kupříkladu bobuloviny, jako třeba borůvky, rybíz nebo brusinky. Ty také obsahují méně cukru, jak tuší každý, kdo se někdy pokoušel dodržovat nízkosacharidovou dietu, a tak si na nich bakterie tolik nepochutnají.
Pokud se chcete riziku vyhnout, rozhodně si dejte pozor již na nákupu. Nekupujte ovoce, které vypadá přezrálé nebo jakkoliv porušené, například lehce potlučené plody, které naleznete ve slevových koutcích, se hodí skutečně pouze k okamžité spotřebě.
Nenechávejte tašku s nákupem příliš dlouho například v autě nebo postavenou v koutě kuchyně – všechno omyjte a rovnou umístěte do ledničky. Pomoci vám také mohou speciální boxy na potraviny, které mají termoizolační vrstvu. Některé krabičky na školní svačiny dokonce mají prostor, do kterého lze vložit chladicí polštářek, což udrží ovoce déle čerstvé.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]