Tento stroj má nohy jako pavouk a prorazí každé minové pole na Ukrajině

Vojenské společnosti z Německa a Spojeného království dodají ukrajinským ozbrojeným silám specializované zařízení Wisent 1 MC pro prorážení minových polí. Mnohé oblasti Ukrajiny jsou doslova posety výbušnou municí, takže ohlášené vybavení má pro zemi mimořádný význam.

Ukrajinské ozbrojené síly naléhavě potřebují prostředky k proražení minových polí. Vyvinuli proto i systém detekce výbušnin, který lze namontovat na zemědělské stroje. Zařízení, jako je Wisent 1, standardně vyvinuté pro odstraňování nášlapných min však tento úkol značně usnadní.

Wisent 1 je odvozen od vozidla známého jako Armoured Rescue Vehicle 2000 (ARV 2000). V podstatě vychází z modifikované základní korby tanku Leopard 1 s odstraněnou věží a může být vybaven různými systémy v závislosti na roli, jak uvádí server Military Today.

Společnost FFG vyvinula odminovací systém Wisent 1 MC, aby armádám po celém světě umožnila tento úkol plnit rychle, bezpečně a spolehlivě. Kromě samotného pluhu je vybaven rameny ve tvaru pavoučích nohou, která slouží k vytyčování jízdních pruhů. Ty mají umožnit postupným jednotkám bezpečný průchod přes vyčištěná pole.

Wisent 1 MC se dále vyznačuje balistickou ochranou podle normy NATO STANAG 4569 pátého stupně a ochranou proti minám třetího stupně, které společně zajišťují nejvyšší možnou bezpečnost posádky.

Německá společnost Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG) a britská společnost Pearson Engineering oznámily, že získaly zakázku na dodávku speciálního vybavení pro Ukrajinu, jak píše server Mil. Součástí vybavení bude obrněné vozidlo Wisent 1 vyvinuté společností FFG a vybavené plnohodnotným protiminovým štítem od společnosti Pearson Engineering.

Německá vláda objednala pro Ukrajinu obrněná vozidla Wisent 1 MC a minové pluhy. Dodávka má být dokončena do konce roku 2023. Ani jedna ze společností nezveřejnila počet vozidel nebo štítů.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, military-today.com