Teleskop Jamese Webba poslal infračervený snímek s dosud nejvyšším rozlišením, jaký kdy byl z vesmíru pořízen

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) se dostal do kritické fáze seřizování svých zrcadel. Snímky z tohoto procesu ukázaly, že vše funguje ještě lépe, než se očekávalo, napsali na webu The Conversation.

JWST nahlíží do vesmíru pomocí 18 pozlacených šestihranných zrcadel. Aby správně fungoval, musí být všechna tato zrcadla seřízena s přesností na nanometry tak, aby působila jako jeden celek. Když observatoř v únoru odeslala své první snímky, zrcadla ještě nebyla seřízena a snímky byly rozmazané. Nyní, i když proces vyrovnání není zcela dokončen, je obraz křišťálově čistý.

„Je to tak ostrý obraz, jakého lze u dalekohledu této velikosti dosáhnout,“ řekl Marshall Perrin, vědecký pracovník JWST. Jedná se o infračervený snímek s nejvyšším rozlišením, jaký byl kdy z vesmíru pořízen.

Na samotném obrázku je vidět jasná hvězda 2MASS J17554042+6551277. Pokud by seřízení nebylo dostatečně přesné, bylo by na snímku více kopií hvězdy, ale je vidět, že nyní všechna zrcadla spolupracují a vytvářejí jediný obraz hvězdy obklopené vzdálenými galaxiemi.

„Dosavadní výkon dalekohledu splňuje vše, v co jsme se odvažovali doufat,“ řekla Jane Rigbyová, vědecká pracovnice JWST. Než bude moci observatoř pořídit první vědecké snímky, které se očekávají v červnu nebo červenci, zbývá ještě několik kroků k jejich seřízení.

Tento snímek jedné hvězdy je teprve začátek. Jakmile začne JWST pořizovat vědecké snímky, vědci očekávají, že pomůže odhalit některé z největších záhad vesmíru, od obyvatelnosti exoplanet po temnou energii.

Zdroj: theconversation.com