Orbitální sonda EU-Rusko pořídila snímek povrchu Marsu vyrytého písečnými tornády

Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter – společný projekt Evropské kosmické agentury (ESA) a ruského Roskosmosu pořídila snímek z Marsu se složitým vzorem tvořeným větrnými hrboly, kuželovitými kopci a hřebeny, píše server RT.

ESA snímek zveřejnila v pátek na Twitteru, ačkoli ve skutečnosti byl pořízen 1. února 2021. Podle webových stránek agentury snímek nabízí vzácný pohled na krajinu Marsu poblíž kráteru Hooke. Krémově zbarvená plocha je poseta prohlubněmi střídajícími se s kopečky. Typ krajiny vědci definovali jako podobný chaotickému terénu, který lze pozorovat na jiných místech Marsu.

Na snímku však asi nejvíce upoutají pozornost rozmanité modré úponky, které se rozprostírají po celé krajině a na některých místech se sbíhají do hrudek. Podle popisu ESA tento bizarní obrazec vytvořili víry a tornáda. V průběhu let tyto víry zanechaly na povrchu planety stopy se zjevnou severojižní orientací naznačující možný lokální větrný vzorec.

Pokud byste se však na modré chuchvalce podívali z paluby kosmické sondy, vůbec by nebyly modré. Podle vědců je tato barva výsledkem kombinace tří filtrů, které byly použity k vytvoření tohoto snímku. Účelem filtrů je vytvořit barevný infračervený snímek s větší citlivostí na změny v mineralogii povrchu.

Mezinárodní tým vědců, který za projektem stojí, plánuje v srpnu až říjnu letošního roku vyslat na povrch Marsu také rover. Původně se měl start uskutečnit v roce 2020, ale byl odložen kvůli problémům s testováním padáku.

Zdroj: rt.com