NASA odhalila úchvatné první snímky ze své nové rentgenové sondy IXPE

Před nedávnem byly zveřejněny první vědecké snímky z nového přístroje IXPE (Imaging X-ray Polarimetry Explorer). NASA o tom informovala na svém webu.

Sonda byla vypuštěna 9. prosince 2021 a svá první obrazová data dodala po dokončení měsíční fáze uvádění do provozu. Všechny přístroje na palubě observatoře, která má za úkol studovat některé z nejzáhadnějších a nejextrémnějších objektů ve vesmíru, fungují bez problémů.

Pohled na supernovu Cassiopeia A – jasný pozůstatek hvězdy, která explodovala ve vesmíru v 17. století, poskytuje první pohled na to, co nás nová rentgenová mise naučí o některých z nejextrémnějších událostí ve vesmíru, jako jsou výbuchy supernov a kosmické srážky.

První snímek prezentovaný NASA ukazuje rentgenové emise různé intenzity zmapované napříč supernovou v polovině ledna.

Druhý snímek ukazuje supernovu Cassiopeia A v jasně purpurové a modré barvě. Snímek využívá kombinovaná data získaná jak z IXPE (purpurová oblast), tak z rentgenové observatoře Chandra (modré oblasti).

Data z observatoře Chandra, získaná krátce po prvním spuštění tohoto dalekohledu v roce 1999, odhalila důkazy o existenci objektu podobného černé díře nebo neutronové hvězdě v centru pozůstatku supernovy.

Cassiopeia A je prvním z přibližně 40 objektů, které NASA podle svých slov prozkoumá během prvního roku provozu IXPE. Kromě zkoumání supernov by mise mohla odpovědět na otázky týkající se objektů, jako jsou černé díry, včetně toho, jak se otáčejí a zda se černá díra, která se nachází ve středu naší Mléčné dráhy, kdysi živila okolním materiálem.

Vzhledem k tomu, že vesmírné události nelze znovu vytvořit v laboratoři, může být IXPE nástrojem k zodpovězení klíčových otázek o fyzice v extrémních prostředích.

Zdroj: nasa.gov