Tato neobvyklá zbraň v rukou Ukrajinců drtí Rusy. O co se jedná?

Mezi zbraněmi, kterými Západ podporuje bojující Ukrajinu, jsou někdy i méně typické a méně známé modely. Jedním z nich je francouzský minomet RT-61, jehož konstrukce je tak dobrá, že ji okopírovali i Rusové.

Minomety RT-61 jsou jednou z podpůrných zbraní, které Ukrajina používá a které jí, pravděpodobně, předala Belgie. Zbraň váží přibližně 580 kg a je namontována na kolovém podvozku. Dostřel je v závislosti na použité munici přibližně 7 až 13 km.

Minomety RT-61 se od mnoha modelů zbraní podobného určení liší neobvyklou, pro minomet, brázděnou hlavní (většina minometů má hladkou hlaveň).

Přesnost díky rýhované hlavni

To umožňuje používat jak standardní minometnou munici ráže 120 mm, tak speciální střely upravené pro minomet RT-61, které jsou za letu stabilizovány nikoliv pomocí vzadu umístěného závěru, ale rotačním pohybem.

Díky tomuto řešení poskytuje minomet velmi vysokou přesnost, kterou uživatelé oceňují. Minomet má také možnost, podobně jako polský minomet M98, zahájit palbu dvěma způsoby.

První z nich, pro maximálně rychlou střelbu, spočívá v odpálení zápalníku střely přes vyčnívající úderník v závěrečné fázi jejího sestupu do hlavně.

Druhý umožňuje volbu okamžiku výstřelu pomocí spoušťového lanka, které je zodpovědné za aktivaci mechanismu, jenž spouští úderník a iniciuje jeho náraz na zápalník předem spuštěné střely.

Tato francouzská zbraň, vyvinutá v 60. letech 20. století, se stala exportním hitem, byla dodána do přibližně 30 zemí světa. Koncem 70. let to zaujalo sovětské rozhodovací orgány a na základě dodaného minometu RT-61 a munice vyvinuli ruští konstruktéři sovětskou verzi, model 2A51.

Tato zbraň byla použita v samohybném minometu 2S9 Nona. Jedná se o samohybný minomet na pásovém podvozku vyráběný od roku 1981 a určený pro výsadkové jednotky.

Tato zbraň se účastní i bojů na Ukrajině a několik exemplářů bylo zničeno nebo ukořistěno Ukrajinci. Dochází tedy k situaci, kdy minomet RT-61, nepřímo, používají obě strany konfliktu.

Zdroj: Militarnyj