Tento brutální dron má dolet 1000 kilometrů a Ukrajinci jej brzy použijí. Testy proběhly úspěšně

Ukrajinská státní zbrojovka Ukroboronprom oznámila úspěšné testování nového bojového dronu s doletem 1000 km. Podle oznámení korporace bude zbraň, která by mohla mít významný dopad na probíhající boje na Ukrajině, s největší pravděpodobností dodána ukrajinské armádě ještě letos. Vysvětlujeme, co je to za dron a jaké může mít schopnosti.

Ukrajinská zbraň s doletem 1000 km

Společnost Ukroboronprom poprvé zveřejnila informace o nové zbrani v říjnu. V té době tvrdila, že projekt je v závěrečné fázi vývoje, ale neupřesnila, o jaký projekt se jedná. Teprve nyní Ukrajinci prozradili, na čem pracují. Nejnovější zprávy uvádějí, že zbraň, přesněji řečeno bojový dron, úspěšně prošel prvními testy, které zahrnovaly ověření jeho odolnosti vůči prostředkům elektronického boje.

Ukrajinský web Defence Express uvedl, že dalším krokem je testování v boji. Pokud vše půjde podle plánu, mohli by mít ukrajinští vojáci tento dron ve výbavě do konce roku 2022. Pokud skutečně získá slibované specifikace (dolet až 1000 km a schopnost nést 75kg bojovou hlavici), bude důležitou podporou pro probíhající vojenské operace Ukrajiny.

„Dnes bylo dokončeno několik fází úspěšného testování. V souladu s pokyny náčelníka Generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny přecházíme do fáze testování v rámci radioelektronického boje,“ sdělila mluvčí Ukroboronpromu Natalia Sad.

Její použití umožní útočit na pozice nepřítele vzdálené mnoho kilometrů a zároveň sníží riziko ztrát na vlastním vybavení a lidských zdrojích. Korporace Ukroboronprom prozatím neprozrazuje další podrobnosti o tomto novém bojovém dronu a své rozhodnutí vysvětluje zintenzivněním operací, které probíhají prakticky nepřetržitě od vypuknutí války – 24. února.

Zdroj: Mezha; Defence Express