Tato bezlopatková turbína vyrábí elektřinu pouhým vírem

Lidstvo neustále hledá nové, ekologické zdroje elektřiny. Kromě větru a slunce má velký potenciál i voda. Společnost Vortex Hydrokinetics vyvinula vodní turbínu bez lopatek, která vyrábí elektřinu prostřednictvím víru, jak píše server Design Boom.

Energii lze z vody získávat různými způsoby. Ve velkém měřítku se to často realizuje pomocí přečerpávacích elektráren. Při tomto řešení se přehrazená voda vypouští, když je potřeba elektřina. Existují však i elektrárny, které využívají průtok vody. Příkladem takové technologie je turbína SETUR společnosti Vortex Hydrokinetics.

Jak jsme se dočetli na stránkách interestingengineering.com, SETUR je vodní turbína bez lopatek, kterou lze použít k výrobě elektřiny z tekoucí vody. Toto mobilní zařízení může využívat kinetickou energii vody proudící v řece, mořských proudů nebo dokonce vody tekoucí v kanálech.

Turbína připomínající bombu je vytvořena pomocí technologie 3D tisku. Podle výrobce bude toto mobilní zařízení fungovat stejně dobře jako samostatný zdroj energie nebo jako součást týmu, který vytvoří celou vodní elektrárnu.

V turbíně SETUR nejsou žádné lopatky, což znamená, že nemůže vyrábět elektřinu nejočekávanějším způsobem. Místo toho voda vytváří vír, který svým pohybem generuje elektřinu.

Hydraulická turbína SETUR

Turbína, kterou v současné době nabízí společnost Vortex Hydrokinetics, je k dispozici ve dvou variantách z hlediska výkonu. Větší jednotka může pracovat s výkonem 5 kW, zatímco menší jednotka má výkon 500 W.

Vodní elektrárny nejsou v současnosti tak populární jako fotovoltaické nebo větrné elektrárny. Zdá se však, že zařízení, jako je turbína SETUR, by mohla dobře fungovat například ve vysoce urbanizovaných oblastech, kde není dostatek místa pro velké fotovoltaické farmy nebo větrné elektrárny a kde je poptávka po energii během dne opravdu vysoká.

Zdroj: redakce, designboom.com