Toto zařízení má pomoci rybářům chytat více ryb. Sledování nástrah pomocí Bluetooth zaměřuje nejlepší rybářská místa

Zařízení s názvem Probe švédské výroby je navrženo tak, aby pomáhalo rybářům chytat více ryb. Sleduje jejich nástrahy v hlubinách a zaznamenává hloubku a podmínky, ve kterých ryby zasahují.

Zařízení Probe, které vynalezl švédský rybář Christer Chytraéus, je v současné době předmětem kampaně na Kickstarteru. Toto zjednodušené vodotěsné zařízení měří na délku 33 mm, váží pouhých 7 gramů a připevňuje se na horní část návazce – nástraha je na spodní části návazce.

Jakmile je sonda nahozena do vody spolu s nástrahou, její integrované senzory začnou měřit a zaznamenávat faktory, jako je délka náhozu, hloubka vody, teplota vody a podvodní osvětlení, spolu s rychlostí, jakou se sonda a nástraha pohybují vodou. Zařízení je navrženo tak tak, aby se nekývalo ani na sebe jinak neupozorňovalo, píše portál NewAtlas.

Když ryba zasáhne nástrahu, zaznamená se charakteristické trhnutí vlasce a hloubka (a další proměnné), ve které k události došlo. Po vytažení zpět na hladinu a přiblížení k chytrému telefonu uživatele pomocí Bluetooth sonda přenese zaznamenané údaje do aplikace v tomto telefonu.

Pomocí této aplikace pak uživatel může určit, jak daleko má nahazovat a jak hluboko má nechat nástrahu potopit při příštím nahazování. Důležité je také znát teplotu vody, světelné podmínky a počasí – všechny tyto údaje jsou rovněž zaznamenávány v aplikaci – protože mohou ovlivnit hloubku, ve které se ryby zdržují při dalších náhozech na stejné místo.

Vzhledem k tomu, že signál Bluetooth se ve vodě šíří velmi špatně, nemůže sonda poskytovat rybáři údaje o hloubce v reálném čase. Místo toho aplikace na základě rychlosti, s jakou se zařízení potopilo při předchozích náhozech, odhaduje jeho aktuální hloubku. Uživatel je prostřednictvím aplikace upozorněn, když nástraha (pravděpodobně) dosáhne cílové hloubky, takže ji může začít navíjet.

Za předpokladu, že se sonda dostane do výroby, můžete za ni zaplatit 104 eur (asi 2 633 korun).

Zdroj: NewAtlas