Normální teplota lidského těla 36,6 stupňů již neplatí. Lidská teplota dlouhodobě klesá, tvrdí studie

Za normální tělesnou teplotu zdravého člověka je obecně považována tělesná teplota 36,6 stupně Celsia s mírnými odchylkami. Výzkumy provedené v posledních letech však ukazují, že obecně známá hodnota není správná a že se lidská těla postupem času ochlazují, jak uvádí web Scientific American. Jak je to možné?

Průměrná tělesná teplota zdravého člověka pomalu, ale trvale klesá. K tomuto závěru dospěl tým Julie Parsonnetové ze Standorfské univerzity v Kalifornii, který studoval stovky tisíc měření teploty provedených za posledních 150 let.

Ačkoli nový normál nebyl přesně stanoven, vědci se shodují: lidem je stále chladněji. „Hodnota 36,6 stupně Celsia, kterou jsme se všichni učili jako normální teplotu, je špatná,“ říká Julie Parsonnetová.

Dokazuje to studie, která zohledňuje 677 000 měření teploty provedených v různých obdobích. Jsou mezi nimi veteráni občanské války, tedy lidé narození v první polovině 19. století, měření provedená v 70. letech 20. století nebo pacienti Stanford Health Care z let 2007-2017.

Tělesná teplota lidí se snižuje

Údaje shromážděné na tomto základě jsou jednoznačné – průměrná tělesná teplota klesá od desetiletí k desetiletí, a to zhruba o 0,03 stupně Celsia za 10 let. Jedním z možných důvodů je, že normu, která se v závislosti na regionu světa pohybuje mezi 36,6 a 37 stupni Celsia, stanovil v polovině 19. století německý lékař Carl Reinhold Augusat Wunderlich.

V té době se zdravotní stav průměrného člověka mohl lišit od dnešního v důsledku četných zánětlivých onemocnění, což mohlo vést k malému, ale statisticky viditelnému zvýšení průměrné teploty.

Vědci také upozorňují, že výsledek měření ovlivňuje mnoho dalších faktorů, jako je místo měření (ústa, podpaží, konečník), denní doba, pohlaví (u žen je teplota o něco vyšší a liší se v závislosti na menstruačním cyklu) a také faktory, jako je metabolismus, složení posledního jídla a doba, která od jídla uplynula. Důležitá může být také kvalita samotných měřicích přístrojů.

Z tohoto důvodu výzkumníci neuvedli novou normu pro teplotu lidského těla, omezili se pouze na konstatování, že je v současné době nižší, než je všeobecně přijímáno.

Zdroj: redakce, scientificamerican.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov