Našla se superpotravina s více bílkovinami než vejce, která má klíčové výhody v boji proti stárnutí
Znáte chia? Malá semínka s dlouhou historií? Právě chia patří mezi nejznámější a nejlepší antioxidanty. Napomáhá správnému trávení a také příznivě pomáhá ke snížení rizika onemocnění srdce. Pravdou je, že chia semínka v sobě mají daleko víc bílkovin než třeba vejce a milovat by je měly zejména dámy – jsou totiž účinné v boji proti stárnutí.
Chia je rozhodně superpotravinou a měli bychom ji zařadit do našeho běžného jídelníčku. Návodů, jak chia správně připravit, je spousta. Ovšem – odkud k nám vlastně chia přišla? Chia semínka jsou semena šalvěje hispánské, pochází ze Střední Ameriky a už Aztékové chia velmi dobře znali. Používali je jako platidlo. Dnes jsou tato semínka užívána zejména v kuchyni. Dokáží na sebe špičkově navázat vodu a právě v kombinaci s vodou mění svou konzistenci. Připomínají gel.
„Chia“ znamená síla
Už v minulosti se chia semínka užívaly k posilování energie. Člověka dokáží během krátké chvíle plně zasytit a právě proto se stávají superpotravinou s vysokým obsahem bílkovin. Jejich nespornou výhodou je zejména chuť, která je velmi jemná až neutrální. Díky tomu můžete semínka přimíchat takřka do všeho a máte jistotu, že s nimi po chuťové stránce nic nepokazíte. Nejčastěji se sypou do jogurtů, do kaší, ale také do pudingu nebo zeleninových salátů. Tím, že v kombinaci s vodou chia nabobtná a změní svou konzistenci, je vhodná i k zahušťování omáček nebo ovocného smoothie.
Co všechno obsahuje a proč je tak skvělá
Jak jsme již zmínili, chia semínka obsahují zejména spoustu bílkovin. Jsou bohatá na omega-3 polynenasycené mastné kyseliny a najdeme v nich také esenciální aminokyseliny, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit. V neposlední řadě jsou chia semínka plná vlákniny, tudíž podporují správné trávení. V semínkách najdeme ale i mnoho vitamínů – fosfor, draslík, hořčík, železo i vitamín B. V neposlední řadě musíme zmínit i nálož antioxidantů, kterou v sobě nesou.
Jak semínka správně namáčet
Chia semínek není potřeba jíst ve velkém množství, aby našemu tělu předaly všechno to, co mají. Neexistuje žádná jejich předepsaná porce. Důležité je ale vědět, jak je jíst. Někdo má rád semínka namočená, někdo za sucha. Namočením se však chia stává lépe poživatelnou a tzv. lépe klouže do krku. Namáčí se velmi jednoduše v poměru 1:10 s vodou. V příkladu: namočíme jednu a půl chia semínek v plném hrnku vody. Pokud chcete semínka konzumovat za sucha, doporučujeme je pořádně zapít čerstvou vodou.
Pozor na možné alergie
Klasické balení chia semínek se pohybuje okolo 95 korun a koupíte je dnes takřka kdekoliv. Dříve však byly k dostání pouze v obchodech se zdravou výživou. Chia můžete sníst kolik chcete. Pozor si ale dejte na možnou alergickou reakci. I na chia semínka totiž může být citlivější člověk alergický. Projevuje se to vyrážkou, rýmou, kýcháním a pálením očí. Někoho navíc může chia i nadýmat. V případě, že vás trápí některé z těchto symptomů po požití chia semínek, raději co nejdříve vyhledejte lékaře. To samé platí i v případě, že berete speciální léky na srdce či krevní tlak. O konzumaci chia se nejprve poraďte se svým lékařem.
Nejlepší recept s chia semínky
Chia semínka se dají konzumovat namočená v mandlovém mléce. Výborná jsou také v palačinkách nebo sušenkách. Za nás je ale rozhodně nejlepší připravit si ho společně s ovesnou kaší. Do běžné sklenice nasypte 4 lžíce ovesných vloček, lžičku chia semínek, 4 lžíce řeckého jogurtu a 100 ml mléka. Sklenici dobře utěsněte, protřepte a nechte do dalšího dne uležet v lednici. Máte také svůj oblíbený recept s chia semínky? Napište nám jej pod článek do diskuze.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]