Vojenské satelity budou mít v budoucnu namontované zbraně, kterými budou napadat nepřátelské družice

Čína, Rusko a Spojené státy se znovu zabývají protiraketovou obranou a protisatelitními zbraněmi, aby čelily rychle se rozvíjejícím a rozšiřujícím se hypersonickým střelám, napsali na webu Military Aerospace.

Protiraketová obrana ve vesmíru by doplnila stávající protiraketovou obranu o další vrstvu a s největší pravděpodobností by se zaměřila na zachycení raket v raných fázích jejich letu.

Ozbrojené satelity mohou také napadnout nepřátelské družice několika způsoby, včetně fyzických útoků, směrovaných energetických nebo konvenčních zbraní, elektronického boje, chemických postřiků nebo dokonce přímého střetu.

Tento měsíc čínská družice Shijian-21 pomocí robotického ramene vytáhla mrtvou družici Beidou na vzdálenou hřbitovní dráhu určenou pro družice, jejichž provozní životnost se blíží ke konci.

Kromě družice Shijian-21 má podobné schopnosti i čínská vesmírná stanice Tiangong, která je pekingskou odpovědí na Mezinárodní vesmírnou stanici. Družice vybavené robotickými pažemi by tak mohly být určeny i k zachycení vojenských družic z oběžné dráhy, nebo dokonce k jejich fyzickému zničení.

Vojenské družice mohou být vyzbrojeny i konvenčními zbraněmi, přičemž Rusko v roce 1975 úspěšně odpálilo autokanón namontovaný na své vesmírné stanici Saljut. Rusko mělo také plány na následnou raketami vyzbrojenou vesmírnou stanici Almaz, ale tento koncept byl v roce 1978 odložen.

Jako protisatelitní zbraň lze použít i samotné družice, a to prostřednictvím přímého střetu. Pro tento způsob útoku lze využít civilní družice, které mohou být řízeny ze Země tak, aby narazily do družic protivníka.

Spojené státy plánují v roce 2023 namontovat na své vojenské družice zbraně se směrovanou energií, jako jsou lasery a neutrální částicové paprsky. Tyto zbraně jsou sice primárně určeny pro protiraketovou obranu, ale mohou být použity k ničení nepřátelských satelitů.

Je zde tedy velký potenciál proměnit kosmický prostor v šedou zónu nebo oblast hybridní války, kde se stírá rozdíl mezi státními, nestátními a civilními subjekty.

Zdroj: militaryaerospace.com