Solární plachty NASA, které ohýbají světlo, jako pohon pro kosmickou loď? Teď už realita!

NASA vybrala pro další vývoj fascinující nový projekt, známý jako Diffractive Solar Sail. Ohnutím světla před dopadem na plachtu by toto zařízení mohlo pohánět kosmickou loď efektivněji než konvenční technologie pohonu, píše web New Atlas.

V době chemických raket a iontových trysek se zdá být poněkud kuriózní rozvinout obří plachtu a létat s ní vesmírem, ale mohla by to být životaschopná metoda pro pohon. Solární plachty pohánějí kosmickou loď tím, že narážejí na tlak vyvíjený slunečním světlem, když se fotony odrážejí od povrchu. Tato síla je poměrně malá, ale s dostatečně velkým povrchem, dostatečně lehkými materiály a spoustou trpělivosti se může vytvořit pro řízení kosmické lodi. O této myšlence se diskutovalo po celá desetiletí a dokonce se několikrát testovala ve vesmíru, počínaje japonskou vesmírnou jachtou IKAROS v roce 2010 a nedávným LightSail 2 od Planetary Societym která demonstrovala, jak lze sluneční světlo využít ke změně oběžné dráhy kosmické lodi pomocí sluneční plachty.

Tato technologie má však stále co zlepšovat, solární plachty generují největší tah, když na ně sluneční světlo dopadá přímo, což omezuje směr, kterým se mohou pohybovat a jak dobře mohou manévrovat. Nový koncept Diffractive Solar Sail je navržen tak, aby zlepšil účinnost sklizeného slunečního světla. Jak název napovídá, technologie je založena na fenoménu difrakce. Když světelné vlny procházejí malou mezerou, začnou se šířit ve tvaru vějíře na druhé straně bariéry. Abychom toho dosáhli, byla by difrakční sluneční plachta vyrobena s malými mřížkami vloženými do tenkých filmů, které by šířily sluneční světlo, jež na ně dopadá. Konečným výsledkem je efektivnější a ovladatelnější kosmická loď.

Projektový tým říká, že tato technologie by umožnila kosmickým lodím dostat se do míst, kam se ostatním nepodařilo. Navrhují například, že jejich konstelace by mohla být umístěna na oběžnou dráhu kolem pólů Slunce, aby se zlepšily předpovědi vesmírného počasí. Projekt Diffractive Solar Sail byl vybrán jako součást fáze III programu NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC). Tým se pustí do práce na optimalizaci materiálu samotné plachty a provede pozemní testy, aby připravil design pro budoucí vesmírné mise.

Zdroj: newatlas.com