„Snědl jsem 720 vajec za měsíc a takhle jsem dopadl,“ student Harvardu šokuje svět bizarním pokusem
Vejce jsou na poli zdravé výživy vcelku kontroverzní surovinou. Zatímco jedni na ně nedají dopustit pro jejich bohatou zásobu bílkovin, další se jich obávají kvůli vysokému množství cholesterolu. Rozseknout jednou provždy se to pokusil harvardský student Nick Horowitz. Výsledky jeho experimentu vás možná (ne)překvapí.
Pokud si chcete v těle doplnit bílkoviny, nejlepší věc, kterou můžete udělat, je dát si vejce. Tento živočišný produkt obsahuje všechny aminokyseliny nezbytné pro člověka, a to v úplně tom nejlepším poměru ze všech běžných potravin. Vejce jsou navíc zásobárnou zdravých tuků, vitamínů a minerálních látek. Dokonalá potravina, možná vás napadá. Vejce, převážně žloutky, mají ale bohužel i svou stinnou stránku, a tou je vysoká hladina cholesterolu. Uvádí se, že vejce obsahují přibližně 424 mg cholesterolu na 100 g.
Zatímco podle některých studií konzumace tří a více vajec denně prokazatelně zvyšuje riziko onemocnění, jiné poukazují na to, že vejce obsahují také lecitin, který množství cholesterolu v krvi naopak snižuje. Kde je pravda? Zjistit se to pokusil mladý medik Nick Horowitz.
Pětadvacetiletý student z Harvardu se pustil do experimentu, který by mnoho lidí označilo za šílený. Pro vědecké účely po dobu 28 dní spořádal celkem 720 vajíček. To je zhruba 25 kusů na jeden den. Cílem jeho pokusu bylo zjistit, jak moc to ovlivní jeho LDL cholesterol, tedy ten špatný.
Hodný a zlý cholesterol
Celkem rozlišujeme tři typy cholesterolu: HDL, LDL a VLDL. HDL neboli high density lipoprotein je ten „hodný“, tvořený převážně z bílkovin, který pomáhá transportovat nadbytečný cholesterol z tkání do jater, kde se odbourává. LDL (low density lipoprotein) je oproti tomu hlavním záporákem. Převážně tukový lipoprotein s nízkou hustotou transportuje cholesterol krví do tkání. V nadbytečném množství může vniknout do cévní stěny a usazovat se tam v podobě tuku. Následkem může být srdeční infarkt, angina pectoris nebo mozková mrtvice. Posledním typem je nízkodenzitní lipoprotein (VLDL) o velmi nízké hodnotě, který se syntetizuje v játrech a z části ve střevech.
Překvapující výsledky
Horowitz byl názoru, že extrémní konzumace vajec se na jeho LDL cholesterolu ve skutečnosti nepodepíše tolik, jak nás roky straší lékaři. A skutečně! Experiment přinesl zajímavé výsledky, které zásadně mění naše dosavadní poznatky. I když se mužův denní příjem vajíček zvětšil více než pětinásobně, hladina LDL ve skutečnosti v prvních dvou týdnech klesla o 2 % a v závěru dokonce o dalších 18 %.
Svou roli v tom mohla sehrát i skutečnost, že Horowitz v půli experimentu nakrátko přepnul na keto dietu, která se vyznačuje minimem sacharidů ve stravě. Poté se znovu vrátil ke tradičnímu „americkému“ jídelníčku. Výsledek však podle něj dokazuje, že neexistuje nic jako dokonalá strava pro všechny lidi a pokaždé je třeba zvážit svůj vlastní metabolický základ. Vajíčka samotná dle jeho názoru nejsou pro cholesterol tolik špatná, závisí také na tom, co dalšího člověk konzumuje a ostatních zdravotních aspektech. Jeho slova ostatně o potvrzují i další z nových studií, které zpochybňují vejce jako úhlavního nepřítele cholesterolu.
Na pravidelné konzumaci vajec si medik prý pochutnával a neměl problém s tím, že by mu vajíčka po čase lezla ušima. „Vejce jsou vcelku všestranné jídlo, takže připravovat si je pokaždé jinak bylo vlastně příjemným experiment. Fakt to nebylo zas tolik těžké,“ dodává ve videu na svém YouTube kanálu.
Vejce bez výčitek
Co z toho vyplývá? Ládovat se denně tuctem vajec skutečně není třeba (ostatně ne každý si to může v době inflace a drahoty dovolit). Pokud si ale rádi a pravidelně pochutnáváte na míchaných vajíčkách k snídani nebo avokádových toastech se ztracenými vejce, výčitky vůči svému zdraví kvůli tomu už mít nemusíte.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]