Seznamte se se zvláštním létajícím robotem SPIDAR. Umí se transformovat ve vzduchu!

SPIDAR (Spherically Vectorable and Distributed Rotors Assisted Air-Ground Amphibious Quadruped Robot) od Tokijské univerzity je v podstatě bizarní létající robotický pavouk a dron, jak uvádí server Gizmodo.

Tento čtyřnohý robot má místo standardních pohonů vektorovatelné pohony nohou a vrtule, které mu umožňují vzlétnout do vzduchu pouhým stisknutím tlačítka. Létající robot možná nepůsobí příliš impozantně, ale SPIDAR váží úctyhodných 15 kilogramů, takže jeho schopnost létat je o to více působivá.

Při chůzi po zemi využívá k pohybu serva, spojená s již zmíněnými motory na končetinách. To však vyžaduje, aby serva i trysky byly správně synchronizovány, aby se pohyby nohou správně koordinovaly. Tento současný prototyp je schopen chodit až 18 minut a létat 9 minut, než se vybije baterie.

„Ačkoli různé výzkumné týmy vyvinuly několik dvounohých robotů vzduch-země, podle našich dostupných informací se jedná o první případ, kdy se podařilo vytvořit hybridního čtyřnohého robota. Vyvíjíme takovou novou platformu s více končetinami nejen pro pohyb v několika módech, ale také pro rozšíření manipulačních schopností v pozemní i vzdušné oblasti,“ uvedli vědci.

Zdroj: gizmodo.com, redakce