Senzační objev. Sonda nalezla vodu 3,7 km hluboko pod povrchem Marsu

Vesmírná sonda poskytla údaje, které jsou již nyní označovány za senzační objev! Ještě nikdy nebylo na Rudé planetě nalezeno tak velké množství ledu, a tedy vody, na takovém místě, píše portál Space.

Sonda ESA Mars Express, která byla vypuštěna v roce 2003, přinesla svými nejnovějšími zjištěními převratné výsledky. Na Marsu se údajně nachází ložisko zmrzlé vody v hloubce 3,7 km. ESA (Evropská kosmická agentura) o tom informuje na svých internetových stránkách. V roce 2007 sonda objevila takzvaný útvar Medusa Fossae, ačkoli se tehdy předpokládalo, že je hluboký pouze 2,5 kilometru. V té době se také nevědělo, co přesně se tam nachází. Tuto záhadu se nyní sondě podařilo rozluštit pomocí hloubkového radaru. Objevila vodu v množství, které dosud nebylo nikdy nalezeno.

Voda je pro mise s lidskou posádkou nezbytná
ESA označuje nalezení vody za nezbytný předpoklad pro to, aby se jednou na Mars vydala pilotovaná mise. V dohledné době však zatím není možné vodu na povrch dopravit. Vrstvy popela a prachu na ledu jsou na to příliš silné. Přesto je objev senzací. „Pokud se potvrdí, že se jedná o vodní led, změní tato obrovská ložiska naše chápání historie klimatu Marsu. Jakákoli zásobárna dávné vody by byla fascinujícím cílem pro průzkum lidmi nebo roboty.“ řekl Colin Wilson z ESA.

Zdroj: Space