Rusko ukončí po šedesáti letech výrobu rakety Proton. Kosmická loď už nemohla konkurovat USA

Nosná raketa měla v poslední době velké problémy se spolehlivostí a nemohla konkurovat americkému Falconu 9 od SpaceX, napsal server Ars Technica.

Ruská vesmírná korporace Roskosmos uvedla, že s výrobu nových nosných raket Proton končí. Poslední start úctyhodné kosmické lodě tak přinese konec dlouhé éry výzkumu vesmíru. První raketa Proton totiž odstartovala už v roce 1965, tedy před 57 lety, uprostřed vesmírných závodů mezi Sovětským svazem a Spojenými státy. Různé varianty rakety Proton startovaly celkem 426krát s asi desetiprocentní poruchovostí.

Proton vynesl na oběžnou dráhu prvky vesmírných stanic Saljut 6, Saljut 7, Mir a Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Raketa s nosností 24 tun se ale dostala pod rostoucí konkurenci o komerční starty. Kdysi startovala deset až dvanáctkrát ročně, ale počet letů postupně klesal na tři i méně misí ročně.

Roskosmos uvedl, že letos ještě zkompletuje čtyři poslední rakety, které jsou na montážní lince v továrně výzkumného a konstrukčního centra v Moskvě. Poté bude mít „na skladě“ celkem 14 raket připravených ke startu.

Mezinárodní poptávka po Protonu poklesla i kvůli řady významných selhání. Na konci roku 2010 se jedna raketa zřítila do oceánu, protože do jejího horního stupně bylo omylem naloženo příliš mnoho pohonné hmoty. V roce 2013 předvedla několik sekund po startu „ohnivý tanec“, jak ukazuje video na stránce. Tyto technické problémy se objevily právě ve chvíli, kdy konkurenti, zejména SpaceX se svou raketou Falcon 9, snížili ceny komerčních letů a nabídli lepší spolehlivost.

Rusko dnes zdokonaluje nosnou raketu Angara-A5 a doufá, že se mu podaří získat zpět část mezinárodního trhu s vypouštěním satelitů. Záleží však na tom, zda dokáže do roku 2024 snížit náklady za start ze zhruba 100 milionů dolarů (asi 2 miliardy korun) na necelou polovinu, což je stanovený cíl Roskosmosu. Otázkou ale je, jestli takové snížení ceny Rusku vůbec pomůže, protože už dnes SpaceX prokázalo, že dokáže odstartovat svůj Falcon 9 levněji. Za méně než 30 milionů dolarů, což je necelých 700 milionů korun.

Zdroj: Ars Technica