Rusko by se mělo obávat. Americké námořnictvo stále předvádí ponorky s jadernými raketami

Na sociálních sítích se objevily fotografie flotily ponorek amerického námořnictva. Je to známka toho, že Spojenci demonstrují svou sílu svému východnímu soupeři?

Balistická raketová ponorka USS Rhode Island (SSBN 740) třídy Ohio amerického námořnictva dorazila na plánovanou návštěvu Gibraltaru 1. listopadu 2022.

Tato krátká zastávka v oblasti operací amerických námořních sil v Evropě ukazuje flexibilitu a přizpůsobivost, kterou ponorky přinášejí americkým a spojeneckým silám v regionu. Naposledy provedla SSBN amerického námořnictva návštěvu Gibraltaru v přístavu USS Alaska (SSBN 732) v červnu 2021.

„Přístavní návštěva Rhode Islandu v Gibraltaru posiluje náš železný závazek vůči našim spojencům a partnerům v regionu. Spojené státy a Velká Británie sdílejí silnou historii spolupráce prostřednictvím cvičení, operací a kooperačních aktivit, jako je tato, které posilují naše společné schopnosti a partnerství,“ uvedl kapitán John Craddock, velitel Task Force 69. „Komplexnost, smrtící schopnost a taktická odbornost Rhode Islandu ztělesňují efektivitu a sílu ponorkových sil.“

Ponorka Rhode Island, která má domovský přístav na námořní ponorkové základně Kings Bay v Gainu, je balistická raketová ponorka třídy Ohio. Tyto ponorky jsou flexibilní a schopné přežití, se schopností nepřetržitého hlídkování jako vysoce účinný prvek amerických jaderných odstrašujících sil. Rhode Island je zařazena do skupiny ponorek 10 a je jednou ze šesti ponorek s balistickými raketami, které mají domovskou základnu na námořní ponorkové základně Kings Bay v Georgii.

Velitel 69. úkolového uskupení je zodpovědný za operace ponorkové války v oblastech odpovědnosti Evropského velitelství Spojených států a Afrického velitelství Spojených států. Konkrétně se operační skupina 69 skládá z útočných ponorek a ponorek s řízenými střelami, které jsou schopny plnit řadu bojových a zpravodajských úkolů.

Již více než 80 let navazují Námořní síly USA v Evropě a Africe (NAVEUR-NAVAF) strategické vztahy se spojenci a partnery, přičemž využívají základy společných hodnot k zachování bezpečnosti a stability.

Zdroj: Americas Navy