Ruská raketa může obíhat Zemi několik měsíců bez doplnění paliva. Nazývá se Burevestnik

Tato raketa s jadernými hlavicemi je údajně schopna v hlídkovém režimu kroužit kolem Země celé měsíce. Rusko pracuje na své nejnovější řízené střele s jadernými hlavicemi Burevestnik, kterou Američané přezdívají ‚Skyfall‘. Zde je přehled toho, co o projektu víme.

Burevestnik je křižující střela poháněná integrovaným jaderným motorem, která byla představena v roce 2018.

„Je vybavena atomovým reaktorem, který jí umožňuje zůstat na obloze měsíce a dokonce i roky, dokud nenastane čas na výměnu jaderných komponentů. Její nepředvídatelné letové trasy činí z této rakety [mimořádně] účinnou zbraň, protože žádná zahraniční armáda nebude schopna předvídat, kdy přejde z hlídkování do útoku,“ říká Ivan Konovalov, vojenský expert a ředitel vývoje Nadace pro podporu technologií 21. století.

Střela je schopna letět kolem severního Atlantiku, kolem Arktidy nebo přes Rusko a zpět tak dlouho, jak je potřeba. Po získání souřadnic cíle od vojenského velení tam raketa doletí hypersonickou rychlostí 2 500 km/h, uvádí web Russia beyond.

Podle Konovalova se „palebná síla Skyfall dá přirovnat k jaderným bombám, které byly svrženy na Hirošimu a Nagasaki. Nemyslím si, že raketa bude neustále hlídkovat nad ruským územím, ale bude vynášena na oblohu v pohotovosti a používána jako prostředek jaderného odstrašení,“ dodává.

Podle něj bude mít Skyfall atomovou hlavici a bude používán spolu s dalšími zbraněmi jaderné triády, což jsou jaderné ponorky, mezikontinentální balistické rakety a strategické bombardéry. Bude provádět operace v blízkém vesmíru.

Zdroj: rbth.com