Rus naříká nad dodanými zbraněmi. Dostal pušku Vasilije Zajceva z druhé světové války

V Rusku docházejí pušky a proto jsou vojákům vydávány sovětské zbraně ještě z druhé světové války. Objasňujeme, zda je tato starožitnost ještě k něčemu použitelná.

Na internetu se objevilo video, na němž si ruský voják stěžuje na zbraň, kterou dostal a z níž se vyklubala puška Mosin-Nagant M1891/30 se selektivním zaměřovačem PU s pevným zvětšením 3,5x.

Podle všeho byl v Rusku nedostatek pušek pro ostrostřelce, a tak se jako doplněk dodávají starší Mosiny nabízející teoreticky podobnou přesnost.

Vhodnějším místem pro tyto zbraně než frontová linie je muzeum, ale na druhou stranu je cokoli lepší než nic. Je však třeba zdůraznit, že zde hovoříme o zemi, která byla ještě nedávno v obecném mínění považována za druhou armádu světa.

Mosin-Nagant M1891/30 – puška slavného ruského odstřelovače Vasilije Zajceva

Pušky Mosin-Nagant M1891/30 jsou modernizací pušky Mosin M1891 z 30. let 20. století, která byla zavedena do výzbroje v roce 1891. Sovětská modernizace spočívala především ve zkrácení hlavně na 730 mm, což vedlo ke snížení hmotnosti na 3,9 kg (bez bodáku), navíc se zlepšila praktičnost konstrukce. Pušku používal mimo jiné slavný odstřelovač Vasilij Zajcev, jak píše server Lynx Defense.

V případě výroby selektoru byl vybrán každý lépe sestavený exemplář vyznačující se lepší přesností a vybavený dnes již starožitným optickým zaměřovačem PU.

To znamená, že nedostatky této konstrukce, jako je absence automatického vyjmutí nábojové lodičky při zavírání závěru, víceprvková konstrukce závěru ztěžující rychlou střelbu a velmi nepohodlný zápalník, zůstaly nezměněny. Pouze Finsko provedlo hlubší modernizaci Mosinu, která výrazně zlepšila jeho výkony.

I tak je Mosin díky použitému náboji schopen zasáhnout cíle na vzdálenost až 600 m. Zároveň je však mnohem méně účinný než většina pušek ráže 7,62×51 mm NATO, jako je M14 nebo FN FAL, vybavených jakýmkoli optickým zaměřovačem.

Na trhu však existují konverzní sady, které tuto konstrukci přizpůsobí dnešním podmínkám, je však třeba mít na paměti, že stále půjde o protézu skutečné zbraně pro střelbu výběrovým způsobem.

Zdroj: redakce, lynxdefense.com