Ukrajinští vojáci používají pušky Mosin z 19. století. Proč jsou tak oblíbené?
Fotografie vojáka se zbraní z doby vlády posledního cara je příčinou mnoha vtipů. Přestože je zbraň na obrázku dnes již zcela zastaralá, v rukou vycvičeného střelce může být stále velmi nebezpečná, jak píše server 19fortyfive.
Zbraň viditelná na obrázku je puška Mosin, rok výroby 1891, známá také jako Mosin-Nagant. Vyfotografovaný příklad je výběrová verze, vybavená zaměřovačem PU.
Zbraň i zaměřovač byly navrženy již velmi dávno. Puška byla zkonstruována ještě za cara, v 19. století. Byla použita v bezpočtu ozbrojených konfliktů po celém světě a jen v Sovětském svazu bylo vyrobeno přibližně 37 milionů různých verzí této zbraně. Mosiny se vyráběly mimo jiné také v Polsku, Finsku a Maďarsku.
Puška Mosin je opakovací zbraň. Po každém výstřelu vyžaduje ruční vyhození náboje a vložení nového do nábojové komory. Náboje se berou z pevného zásobníku a plně nabitý Mosin dává střelci k dispozici 5 nábojů. Pátý, který se nevejde do zásobníku, se dává do nábojové komory.
Foto CynicalMe Wikimedia CC 25
Puška střílí náboji 7,62 × 54 mm R. Jedná se o staré střelivo vyvinuté již v 19. století, které se vyznačuje použitím nábojnice s ústím, vyčnívajícím zásobníkem na konci. Náboj 7,62 × 54 mm R se vyznačuje také vysokou energií střepin. V závislosti na použitém střelivu může mít střela opouštějící hlaveň až 4 000 joulů.
Technické údaje
Délka – 1227 mm
Délka hlavně – 730 mm
Hmotnost – 4 kg
Kapacita zásobníku – 4+1 (další náboj v komoře)
Náboj – 7,62 × 54 mm R
Zbraň nejlepších odstřelovačů
Mosin byl oblíbenou zbraní dvou nejslavnějších ostrostřelců světa. Používal ji mimo jiné slavný Fin Simo Häyhä, který většinu ze svých 505 potvrzených zásahů zaznamenal s puškou bez optických zaměřovačů. Dalším slavným uživatelem Mosinu, tentokrát v typické odstřelovačské verzi byl Vasilij Zajcev, který si připsal 242 potvrzených zásahů. Sovětský voják používal pušku vybavenou zaměřovačem PE se čtyřnásobným zvětšením.
Pušky Mosin se vyráběly od konce 19. století až do roku 1973, kdy byla jejich výroba ve Finsku ukončena. V meziválečném období bylo v Polsku překalibrováno 77 000 pušek Mosin. Ty byly upraveny na náboj 7,92 × 57 mm Mauser. Pohraniční stráže a jednotek územní obrany.
Foto Wikimedia Volné dílo
Památky v nepřetržité výrobě
Zbraň viditelná na obrázku je vybavena zaměřovačem PU s 3,5násobným zvětšením. Byl vyvinut v SSSR v roce 1940 pro automatickou pušku SWT 40, ale montoval se i na Mosiny. Zaměřovače PE se vyrábějí nepřetržitě již 80 let – dnes již ne jako vojenské vybavení, ale jako zaměřovače pro myslivce a lovce.
Foto Artur Balana Wikimedia CC 30
Ačkoli starý Mosin v rukou (pravděpodobně) proruského separatisty vypadá jako zbraň z jiné doby, druhá strana konfliktu jej přizpůsobuje moderním požadavkům. Mosiny používají také Ukrajinci. Jedná se však o zbraň upravenou z hlediska ergonomie. Přestože klíčové mechanismy zbraně zůstávají stejné, ukrajinská společnost Крук vyměnila dřevěnou pažbu za moderní polymerovou, která poskytuje uživateli větší pohodlí a je vybavena standardními montážními lištami.
Foto Крук
Díky nim je možné na zbraň připevnit mnoho typů moderních mířidel, díky nimž je starý Mosin stále schopen plnit roli plnohodnotné odstřelovačky.
Zdroj: 19fortyfive.com