Roboti podobní hmyzu, vyvinutí na Washingtonské státní univerzitě, jsou nejmenšími, nejlehčími a nejrychlejšími mikroroboty na světě

Takoví miniaturní roboti by jednou mohli být využíváni pro práci v oblastech, jako je umělé opylování, pátrání a záchrana, monitorování životního prostředí nebo roboticky asistovaná chirurgie. Mohou se pohybovat rychlostí přibližně šest milimetrů za sekundu a váží jen pár miligramů.

„To je ve srovnání s jinými mikroroboty v tomto měřítku docel rychlost, i když to stále zaostává za jejich biologickými příbuznými,“ řekl Conor Trygstad, doktorand na Fakultě strojního a materiálového inženýrství a hlavní autor práce. Mravenec obvykle váží do pěti miligramů a může se pohybovat rychlostí téměř metr za sekundu, uvádí Techxplore. Jsou nejmenšími, nejlehčími a nejrychlejšími mikroroboty na světě.

Klíčem k malým robotům jsou jejich drobné aktuátory, které umožňují jejich pohyb. Inženýři použili novou výrobní techniku k miniaturizaci aktuátoru na méně než jeden miligram, což je nejmenší známý aktuátor, který byl kdy vyroben.

V porovnání s jinými technologiemi používanými k rozpohybování robotů vyžaduje jejich technologie k jejich rozpohybování jen velmi malé množství elektrické energie nebo tepla.

Výzkumníci by rádi okopírovali jiný hmyz a vyvinuli robota vodního typu, který by se mohl pohybovat po horní části vodní hladiny i těsně pod ní. Pracují také na využití malých baterií nebo katalytického spalování, aby jejich roboti byli plně autonomní a nebyli vázáni na zdroj energie.

zdroj: Techxplore