Robot se prodral bezpečnostní kontrolou. Stroj ochromil provoz letiště NATO

Různé typy bezpilotních systémů hrají ve vojenství stále důležitější roli. Kromě bezpilotních letounů, které prokázaly svou účinnost už ve válce na Ukrajině, se používají i stroje operující na zemi.

Jeden z takových robotů ochromil letiště v Německu, když bezpilotní vozidlo projektu Origin proniklo nepozorovaně na letiště Hohenfels. V určený okamžik robot aktivoval kouřový systém, který snížil viditelnost. V důsledku toho přerušil pohotovostní start vrtulníků, které měly být použity k zastavení postupujících nepřátelských sil.

Ačkoli se jednalo pouze o cvičení projektu Convergence, Projectr Origin prokázal, že útočné využití vojenských robotů může mít v boji významný význam. Aby byla jedna strana zbavena podpory vrtulníků, nemusely být vrtulníky zničeny. Stačilo vytvořit podmínky, za kterých by bojové stroje nemohly vzlétnout.

Bezpilotní platforma Project Origin

Projekt Origin byl v tomto případě použit jako kouřová clona, ale vozidlo má bojové schopnosti. Osmikolová platforma může nejen převážet různé druhy nákladu, zásoby nebo zraněné, ale umožňuje i použití modulu CROWS (Common Remotely Operated Weapon Station).

Bojoví roboti představují novou hrozbu

Během cvičení Project Convergence byli roboti k dispozici oběma stranám simulovaného konfliktu. „Útok“ na vrtulníky byl pouze jedním z použitých scénářů a použití robotů mělo velitele upozornit na nový typ hrozby, která se objevuje na moderním bojišti.

Zdroj: breakingdefence.com