Putinova nejsilnější zbraň. Během několika vteřin zničí celé město

Ruský raketový dělostřelecký systém TOS-1, známý také jako Pinokio, byl vyvinut ještě v Sovětském svazu, ale stále je nebezpečnou a ničivou zbraní. Brent Eastwood, bývalý důstojník americké armády, odhaduje, že by mohlo jít o Putinovu nejsilnější nejadernou zbraň.

Důstojník Brent Eastwood neotevřel téma ruského systému TOS-1 poprvé, píše web 19FortyFive. Před časem tento specialista prohlásil, že jde o zbraň, která „vysává život z každého, kdo se nachází v zásahové zóně“.

„Může to být dokonce nejsilnější zbraň v Rusku, která nepoužívá jadernou technologii. Kdo by proboha chtěl střílet rakety, které způsobují smrtící a dusivé požáry? Mohou za to Rusové,“ píše bývalý důstojník americké armády ve svém posledním sloupku. Je systém TOS-1 skutečně tak ničivý, jak popisuje americký expert? Podívejme se blíže na schopnosti této zbraně.

Zničí město během několika sekund
TOS-1 je rotační odpalovací zařízení pro 30 nebo 24 řízených střel s 220mm hlavicemi. Montuje se na podvozek tanků T-72 nebo T-90. Byl vyvinut v 70. letech 20. století a jeho první bojové použití bylo potvrzeno během sovětské intervence v Afghánistánu.

Každá střela obsahuje 45 kg termobarické trhaviny v bojové hlavici (celková hmotnost střely je přibližně 181 kg). První verzi TOS-1 se přezdívalo „Buratino“, což byl odkaz na ruskou verzi Pinokia od spisovatele Alexeje Tolstého. Systém je poháněn jedním dieselovým motorem W-84MS o výkonu 840 koní. Fungování TOS-1 si můžete prohlédnout na videu výše.

Odpalovací zařízení dokáže vystřelit rakety ze vzdálenosti 400 m až 6 km za 6-15 sekund. „Vícenásobný raketový systém TOS-1 ruské armády odpaluje nejen tříštivé a demoliční hlavice, ale také zápalné rakety, které způsobují strašlivé požáry, jež mrzačí a zabíjejí jako napalm. TOS-1 je často označován jako plamenomet a je otázkou, zda by měl být zakázán.“ píše důstojník Eastwood o této zbrani.

Systém dokáže během několika okamžiků zasáhnout salvou oblast o rozloze 40 kilometrů čtverečních, což znamená, že může snadno zničit celé středně velké město.

Zdroj: 19FortyFive