Při špatné úpravě hrozí silná otrava, ale Češi ji stále jedí po kilech
Je levná, nutričně hodnotná a dokonale zasytí prázdný žaludek. Její příprava je vcelku jednoduchá a uvařit ji hravě zvládne i kuchař amatér. Navíc se snadno pěstuje. Díky všem těmto výhodám se jedná o pokrm, který Češi jedí doslova po kilech. Pokud však podceníte její zpracování, koledujete si o velké zdravotní trable.
Pokrm chudých s bohatou zásobou výživových látek – to je fazol, rod rostlin z čeledi bobovitých. Byliny, které mají kolem padesáti druhů, se k nám dostaly z Ameriky díky cestám mořeplavců. V tuzemských podmínkách si vydobyly natolik pevné místo, že jsou považovaný za součást naší tradiční kuchyně. Nejvíce se u nás pěstuje fazol obecný a fazol šarlatový.
Chutnají výborně v polévkách nebo jako omáčka k opečenému párku či klobáse. Fazole navíc nemusíte zdlouhavě vařit a v obchodech jsou k sehnání už zpracované v konzervách. Velice snadno se tak můžete dostat k obřímu zdroji výživových látek.

Superpotravina plná bílkovin a vitamínů
Fazole jsou považovány za jednu z nejvýživnějších potravin. Obsahují až 25 % bílkovin, což z nich dělá superpotravinu (nejenom) pro všechny, kteří se starají o své svaly. Díky vláknině si je zamiluje i váš trávicí trakt. Vláknina navíc podporuje pocit sytosti a reguluje hladinu cukru v krvi. To oceníte zejména tehdy, když se budete snažit shodit nadbytečná kila, nebo v případě, že máte diagnostikovanou cukrovku. Jako bonus dostanete celou armádu vitamínů a minerálů v čele s provitaminem A a komplexem vitamínů B.
Fazole, stejně jako jiné luštěniny, mají ale i svou odvrácenou stranu. Pro velký obsah nestravitelných oligosacharidů jsou považovány za nadýmavou potravinu, které se řada lidí raději vyhýbá. Stravitelnost fazol můžete však snadno podpořit tím, že je dáte aspoň na dvanáct hodin namočit do vody, nejlépe přes noc. Při namáčení se nejenom vyplaví velká část oligosacharidů, ale podstatně se tím také zkrátí doba varu. Vodu, ve které se fazole namáčela a je plná vyplavených cukrů, pak hlavně nezapomeňte vylít a na vaření si napusťte novou.
Nebezpečné toxiny
Co se týče výživové hodnoty, na fazole se dají pět ódy. Co se už méně ví – při nesprávné přípravě mohou způsobit vážné zdravotní komplikace včetně otravy. Syrové nebo nedostatečně tepelně upravené fazole obsahují totiž jedovaté látky.
Fazol obecný obsahuje silně toxickou bílkovinnou látku phasin, která může vyvolat střevní potíže. Toxickou bílkovinu obsahuje také fazol šarlatový, konkrétně bílkovinu phaseolin, která běžně slouží jako ochrana proti škůdcům. K příznakům otravy patří nevolnost, zvracení, průjem a bolesti břicha, které mohou nastoupit už po několika hodinách od konzumace.
Největší podíl toxických látek se vyskytuje v oblíbených červených fazolích. Jediný způsob, jak předejít všem možným rizikům, je fazole dostatečně provařit. Pokud chcete mít absolutní jistotu, dávejte přednost konzervovaným fazolím.

Jak správně vařit fazole
Fazole, které jsme několik hodin namáčeli ve vodě, vaříme v nové vodě do bodu varu. Jakmile ho dosáhneme, teplotu ztlumíme a pozvolna vaříme do změknutí. Doba přípravy se bude lišit od zvoleného druhu fazolí, déle se vaří velké máslové fazole nebo červené, kratší dobu potřebují například zelené mungo fazole
K uvařeným fazolím následně přidávejte další ingredience dle zvoleného pokrmu. Pro minimalizování nadýmavého účinku můžete fazoli ochutit kmínem, bobkovým listem nebo fenyklem. A pozor, abyste předešli tvrdé slupce, nikdy nepřidávejte sůl během vaření.