Německý výrobce zbraní vyvinul bombardovací dron LUNA. Vzlétá do výšky 5 km, lze ho ovládat na 100 kilometrů

Německý obranný konglomerát Rheinmetall vyvinul novou verzi svého bezpilotního letounu LUNA s unikátní schopností provádět údery, jak píše web Defence Blog.

Jak společnost uvedla, její nový bojový dron mění pravidla hry pro ochranu vojsk a boj proti takticky důležitým cílům.

Bezpilotní letoun je určen k provádění přesně naváděných úderů a jeho užitečným zatížením je létající munice, kterou lze shazovat na cíle, jako jsou vlaky, zásobovací linky, sklady paliva nebo muniční sklady.

Vysoce výkonný motorový kluzák s robustní konstrukcí ze skelných vláken a vzletovou hmotností 40 kg může být připraven ke vzletu jen několika pracovníky a tiše vypuštěn do vzduchu pomocí skládacího samohybného katapultu. Díky rozsáhlé automatizaci je obsluha mimořádně jednoduchá a nevyžaduje žádné předchozí zkušenosti s létáním. Kompaktní součásti pozemní stanice se vejdou do kabiny malých vozidel, což umožňuje rychlé přemístění v případě potřeby, např. dopravním vrtulníkem.

Drony LUNA fungují jako motorové kluzáky. Vypouštějí se pomocí katapultovacího zařízení a po ukončení mise automaticky přistávají pomocí padáků a tlumičů nárazů. V nové verzi LUNA NG mohou létat déle než 12 hodin, ve výšce až 5 kilometrů. Jejich datová linka má dosah přes 100 kilometrů a za uvedenou dobu mohou prozkoumat oblast o rozloze přes 30 tisíc kilometrů čtverečních. Pohon zajišťuje vrtulový motor umístěný v horní části dronu nad klasickými křídly.

Dron lze vypustit pomocí katapultu téměř v jakémkoli terénu, nabízí četné možnosti užitečného zatížení a je cenově výhodnou a spolehlivou volbou pro vojenské aplikace.

Zdroj: redakce, defence-blog.com