Dron na iontový pohon může létat bez vrtulí

Floridský „tichý“ dron poháněný ionty směřuje ke komerčnímu provozu, který je plánován na rok 2024. Startup Undefined Technologies zveřejnil nové video z jeho testů, jak píše server New Atlas.

Dron Silent Ventus nepoužívá k letu vrtule. Jeho široká struktura se skládá ze dvou na sobě umístěných mřížek elektrod, které jsou navrženy tak, aby vytvářely vysokonapěťová elektrická pole, která mohou ionizovat molekuly kyslíku a dusíku ve vzduchu, uvolňovat elektrony a hnát je dolů, aby vytvořily iontový vítr, který může vytvářet tah.

Nejde o úplnou novinku, iontový pohon se ve vesmíru již používá. Společnost Undefined však tvrdí, že její technologie Air Tantrum poskytuje vyšší tah až o 150 % ve srovnání se současnými technologiemi iontového pohonu. Společnost poprvé předvedla svou technologii v roce 2020, tehdy let údajně trval 25 sekund, ale video z testování vypadalo podezřele. Startup následně uvedl, že tento testovací dron vydával hluk přibližně 90 dB, což je úroveň fénu na vlasy, takže nebyl tichý. Na začátku letošního roku se při letu trvajícím dvě a půl minuty podařilo snížit hladinu hluku na 85 decibelů.

Nyní společnost uvádí, že prototyp letěl solidní čtyři a půl minuty, což je zdokumentováno na sestříhaném videu trvajícím minutu a 17 sekund. Podle prohlášení společnosti Undefined dosáhla úrovně hluku nižší než 75 dB. Dron je určen k doručování nákladu a podle startupu bude létat 15 minut a do konce roku 2023 dosáhne hladiny hluku nižší než 70 dB. Není jasné, zda dosažení předpokládané 15minutové výdrže bude vyžadovat další pokrok v chemii baterií. Není také známo, jakou vytrvalost lze očekávat od dodávkové verze nákladního letounu.

Zdroj: newatlas.com